Magyar Hírlap: A személycseréken kívül szimbolikus jelentőségű dolgokon, például a heraldikán, egyes utcaneveken is változtatna. Mikor lesz ez esedékes?
Tarlós István: A szobámban már csak nemzetiszínű zászlót talál. A főváros korábbi zászlaja nekem sem tetszett, meg fogjuk változtatni, de részletekről még nem beszélnék. Bizonyára megkapjuk érte a kritikákat, mint ahogyan az utcák és a terek névváltoztatásaiért is. Ezeket márciusban egy csomagban visszük a közgyűlés elé, mert ha egyenként tennénk, akkor valószínűleg mindegyikből külön botrányt csapnának egyesek. Így viszont csak egy csetepatéval kell majd szembenézni, aki akarja, kikiabálja magát, és utána rendben leszünk.
Tarlós István nem először veti fel a budapesti lobogó megváltoztatását, megválasztását megelőzően egy fővárosi imázskonferencián is beszélt már arról, hogy változást szeretne Budapest szimbólumaiban, többek között a zászlóról is megkérdezné a közvéleményt. A héten a Magyar Hírlapnak adott interjújában már kész tényként beszél a változtatásról.
Egy város színeinek, szimbólumrendszerének megváltoztatásához nagyon nyomós indokok kellenek. Az aktuális főpolgármester személyes ízlése nem tartozik ezek közé.
A Buda, Óbuda és Pest 1873-as egyesítésével létrejövő Budapest zászlaja Buda (a mai I. kerület) vörös-arany és Pest (a mai V. kerület) arany-kék színeiből született. Érdekesség, hogy egy időben a kék szín helyett zöldet használtak, az 1930. évi XVIII., Budapest székesfőváros közigazgatásáról szóló törvénycikk így fogalmaz: A székesfőváros lobogójának színei: piros, sárga, zöld, amelyek a zászlórúdra merőlegesen futnak. A vörös-arany-kék trikolór közepére végül a rendszerváltást követően került fel a város szintén 1873-ban született címere.
Egy ilyen szép, organikus történettel rendelkező jelképhez nem szabad csak úgy hozzányúlni. Az 1873-as nagy városegyesítés szimbóluma meg kell, hogy feleljen a másfél évszázaddal későbbi városatyáknak is, nem ezen múlik, hogy mit tudnak hozzátenni a Budapest-sztorihoz. Ha meg csak annyi a gond a jelenlegi lobogóval, hogy túlságosan romános, arra van egyszerű megoldás: a főváros rendeljen helyes elrendezésű, hosszanti csíkozású zászlókat. Ne olyanokat, mint az eddigiek, mert azok valóban nem budapesti, hanem fejük tetejére állított román nemzeti lobogók (bónusz Budapest-címerrel):
Az utolsó 100 komment: