Előremutató kezdeményezéssel javítaná a hátrányos helyzetű családok helyzetét a Társadalomelméleti Kollégium. A Szociális építőtábor projekt keretében olyan hátrányos helyzetű családoknak segítenek, akik szociális bérlakásokban élnek, és lakbérhátralékkal rendelkeznek. A tekesek egyúttal az önkormányzatoknak mutatnának egy lehetőséget, amivel olcsón és emberségesen újíthatják fel, vagy tarthatják karban bérlakás-állományukat. A szociális építőtáborban a lakók a saját maguk, vagy szomszédaik által használt épületeken dolgozhatnak: ezzel egyrészt tartozásukat csökkenthetik, másrészt pedig lakóhelyük minőségét javíthatják.
A program bemutatkozásban olvasható: országszerte jellemző probléma a szociális bérlakások állapotának romlása mellett a lakóiknak eladósodása is. A rendszerváltás óta a szakképzetlen munkaerő jórészt egyáltalán nem tud elhelyezkedni a városokban sem, azokon kívül pedig még kevésbé, így megélhetési forrásukat elsősorban a különböző segélyek, támogatások, esetleg alkalmi, esetleg fekete munkák jelenthetik. Mivel a szociális bérlakásállomány nagyon elavult állapotú, a lakások fenntartása költséges, ez az alacsony jövedelmek mellett szinte törvényszerűen vezet eladósodáshoz.
Az építőtábor keretében felújításokat végeznek az adott önkormányzattal együttműködve úgy, hogy az érintett lakókat és önkénteseket, főleg fiatalokat, egyetemistákat vonnak be a munkába és a szervezésbe. Az önkormányzati tulajdon értéknövekedését, az ott élő, rossz szociális helyzetű emberek munkáját lakbérhátralékai kiegyenlítéseként írja jóvá a tulajdonos vagy az ingatlan kezelője. A programmal az a cél, hogy a lakók tehessenek valamit a lakóhelyükért, és szeretnék elősegíteni azt, hogy ezt az érdekközösséget felismerve csoportként végezzék munkájukat, és annak eredményeként lakóhelyük minősége is javulhasson.
Nos: munka, otthon, biztonság - foglalhatjuk össze a kezdeményezés lényegét, és van-e logikusabb kitörési pont a negatív társadalmi spirálból, mint a saját környezetünkben, környezetünkért végzett munka és az érte járó ellentételezés? Eddig két alkalommal sikerült szociális építőtábort megvalósítani Nagykanizsa gettósodó területén, a Ligetvárosban. Ezek során 65-en csökkenthették tartozásukat, és 12 lakást tartalmazó 3 háztömb teljes külső felújítására került sor - írják a kezdeményezés honlapján. Kovács Vera, a projekt főszervezője a Zalai Hírlapnak elmondta: aki kétkezi munkával segédkezett a korszerűsítésben, annak a munkája értékét (napi 8 órás műszakkal és 5500 forint fizetséggel számolva) az önkormányzat jóváírja a felhalmozott adósságból.
A szociális építőtábor eddigi fő támogatói a Norvég Civil Alap, és a Habitat for Humanity voltak. A jelenlegi pályázatok lezárultával szeretnék az ötletüket országosan terjeszteni. A tekesek arra kérnek mindenkit, aki szimpatizál a projekttel: a Dell számítástechnikai vállalat Social Innovation Competition honlapján regisztráljon és szavazzon a projektre, ami javítaná esélyeiket a jó pénzt ígérő külföldi pályázatra. Jó ügy, fontos ügy.
*
KA Steve mikrobloggertől megtudtuk, a fotón Gábor, budapesti hajléktalan aktivista látható. A VárosMindenkién keresztül hallott a projektről, fogta a sátrát és leköltözött kétszer pár hétre Nagykanizsára önkénteskedni, ő is tőle tanult glettelni.