El vagyunk kényeztetve rendesen, mi tagadás. Van egy túlhatalommal erős felhatalmazással bíró kormányszövetségünk, amely azt tehetne, amit csak akar, de nem: a szövetség emberei vagy ránk, választópolgárokra hivatkozik, vagy a kedvünket lesi, vagy megkérdezi, mit is csináljanak a továbbiakban. Együttműködés ez, méghozzá a nemzeti fajtából.
Viccet, naivitást és a polgári körös stílust félretéve két dolog állapítható meg biztosan a Fidesz–KDNP 12 kérdéses alkotmányozós húzásáról: a populizmus minden formáját nagyon megtanulták – ez biztos; és már tudják is kommunikálni ezt – na, ez korántsem ennyire biztos. Mert mi is történik?
Szájer József és Szili Katalin a Miniszterelnökségen (tehát egy Fidesz-alapító, egy ex-MSZP-s Orbán Viktor előszobájában) bejelentette: minden választókorú polgár kap majd levélben tucat kérdést arról, hogy hogy s mint képzeli el a T. vp. a készülő kotmányt, mint olyat. Külön vitát lehetne nyitni róla, hogy kell-e egyáltalán alkotmány, és ha igen, akkor miért épp most – a disputa parttalan lenne, mert ha csak nem csapódik be a Kárpát-medencébe egy Magyarországnyi meteorit, akkor lesz új alkotmány és kész. Úgyhogy inkább nézzük a kérdéseket - nem biztos, hogy ebben a formában postázzák, az MTI tudósításából dolgoztam.
1. Az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e?
2.Vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség?
3.Járjon-e szavazati jog a kiskorú gyermekek után?
4. engedjék-e a gyermeknevelés költségeinek megadóztatását vagy sem?
5. Az új alaptörvény vállaljon-e kötelezettséget a jövő nemzedékek után?
6. Az alkotmány fejezze-e ki a határon túl élő magyarsággal való nemzeti összetartozás értékét?
7. Védje-e a Kárpát-medence természeti sokféleségét?
8. Védje-e fokozottan a nemzeti vagyont?
9. Csak átlátható gazdasági hátterű társaságok számára legyen-e nyitva az állami forrásokhoz való hozzájutás?
10.A bíróságok számára legyen-e mód a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés kiszabására?
11.Szankcionálják-e a parlamenti bizottságok előtt való meg nem jelenést?
12.Kell-e az alkotmánynak korlátot állítania a mindenkori kormányokkal szemben annak érdekében, hogy az adósságállomány ne haladhasson meg egy bizonyos szintet?
A trükk ugye az, hogy ezzel a referendumnál olcsóbb kérdőívesdivel, ami nyilván a nemzeti konzultáció nevet kapja, ki lehet küszöbölni majd az alkotmány elfogadása után, kultúrnemzeteknél szokásos népszavazást. (A parlament feloszlatását, és az új választások kiírását már nem is említem.) És ez azért baj, mert gyávaságra vall. A Fidesz ugyanis pontosan tudja, hogy egy vasárnapi referendum utáni hétfő nem olyan mint a többi. 2008 szociális népszavazásos márciusa nem is volt olyan rég ugyebár. Olyan ez, mint az Idő van című filmben az a jelenet, amikor a szállodaportás már a nyaralás előtt kitölteti a vendégekkel az elégedettségi kérdőívet – biztos, ami biztos alapon. Ezt a körkérdést meg követi majd egy diadalmas Orbán- és/vagy Szijjártó-sajtótájékozató, aminek akár már le is írhatnám a szövegét az emberekről, a magyarokról, az összefogásról, az értékekről, a forradalomról és a szavazófülkéről, bár lehet hogy most a postán fog végbemenni a revolúció. De az erre válaszul adott MSZP-, Jobbik- és LMP-közleményeket sem nehéz elképzelni.
Ja, a kérdések. Röviden: homályosak és egy-két kivételtől eltekintve demagógok. Kicsit bővebben: ha szigorú vagyok, vagy Debreczeni József, akkor azt is mondhatom, hogy ügyesen becsempészik a NENYI-t az alaptörvénybe, ha pedig józan, akkor azt, hogy naná: az említett öt alapérték simán megéri, hogy szerepeljen az alkotmányban. Amúgy meg persze: legyenek csak ott a kötelességek is, de mit is értünk alattuk? Aztán hogyne, korlátozzuk alkotmányosan a következő kormányokat az államadósság ügyében, de a kérdőíven azért valami szám is lesz, ugye? És ha már ennyire benne vagyunk: esetleg a pártfinanszírozásról is lehetne kérdezni valamit? Tetszik aztán ez az „átlátható hátterű gazdasági társaságok” fixált lájkolása is, csak tudnám, mit értsek alatta? Továbbá mi is az a természeti sokféleség? Kiskorú gyerek után járó szavazati jog kiterjesztése: ha Orbán Viktor az alkotmányos magzatvédelemben (helyesen) meglátta, hogy ennek kapcsán (sajnos) irgalmatlan széles támadási felületet adnak az ellenzéki pártoknak, akkor egyszerűen nem hiszem el, hogy ennek az ötletnek a kapcsán nem látja ugyanezt.
A többi kérdés esetében pedig elég kis hibaszázalékkal belőhető, hogy milyen válaszok érkeznek majd. Már csak azért is, mert szépen kitöltve visszaküldeni valószínűleg csak az fogja, aki áprilisban és októberben a Fideszre szavazott, a létharcot és polgárháborút egyszerre vívó szocialista párt hívei valószínűleg Kaya Ibrahim és Josip Tot ki- és hogylétéről érdeklődnek majd. A többi néma csend.
És megy is majd szépen a kérdőív a kukába a postaládába bedobott Tesco-reklámmal együtt.