„506/1903. Tekintetes kultúrmérnöki hivatal Pécsett. Tegnapi postával érkezett 1090/1903 sz. hivatalos átiratukra, melyben azt kérdik, hogy a Nagyberki község határában lelt régi sarkantyúval mi történjék? hivatalos tisztelettel azt válaszolom, hogy basszák meg az urak a sarkantyújukat, mert 35 fok Reaumur hőségben ilyen szarságokkal nem foglalkozhatunk. Budapest, 1903, aug. 18. Teljes tisztelettel lófasz a seggükbe Dr. Réthy László m. n. muz. érem és régiségosztályi igazg.-helyettes. A XIV kir. m. kir. Kulturmérnöki hivatalnak Pécsett.”
Régóta mondjuk a szerkesztőknek, hogy a Gyurcsány Ferencnek és híveinek performanszaival foglalkozó bejegyzéseket ezentúl a jelen blog Közélet rovatából tegyük át az Életmódba. Ez egyelőre nem történt meg, mert a módosítást visszamenőlegesen kéne végrehajtani, arra pedig már senki nem emlékszik, hogy Fletó mikor vált politikailag számottevő tényezőből az MSZP Gyurcsók Jánosává (jav.: Gyurcsok Józsefévé), aki transzba esve néhány nyugdíjast még meg tud delejezni - talán egyes epebántalmak időleges enyhítésére is képes -, de alapvetően csak szánakozó mosolyt vált ki mindenkiből.
Mindenesetre Gyurcsány ma hivatalosan is visszatért a nagypolitika színpadára, megalapítván Demokratikus Koalíció nevű MSZP-platformját. Az aktusra az újlipótvárosi Szent István parkban került sor, ami nem volt túl jó választás: az itteni játszótéren gyerekek is voltak, akikből néhány évtized múlva több éves költséges pszichoterápia tudja majd csak kihúzni, hogy miért is lettek rectofóbiások. Jellemző a párton belüli helyzetre, hogy Szanyi Tibor a fácsén jelezte: a helyszín nem a XIII. kerület kezelésében van, így senki ne gondoljon semmi rosszra.
A sátoros ötlet bevallottan Lakitelekre akart utalni, de szerintünk e párhuzam félresikerült: az esemény sokkal inkább a Gonda László vezette Magyar Nemzeti Bizottság 2006 megalakulására emlékeztetett 2006 őszének pisiszagú Kossuth teréről. A időpontválasztás (péntek 14:00) sokatmondó: a munkaidőre - vagy mások esetében pont munkaidő végére - időzített zászlóbontás jelzi, hogy Gyurcsány nagyjából mely társadalmi és korosztályokra számít saját hadoszlopaiként. A celeblista is a szokásos volt, néhány, a múlt ködéből felbukkanó arccal kiegészülve: Gréczy Zsolt, Vágó István, Bauer Tamás, Iványi Gábor, Farkasházy Tivadar, Arató Gergely, Varju László, plusz Gál Zoltán és Kósáné Kovács Magda, plusz Terry Black. Mesterházy Attila, a párt legitim elnöke úgy volt ott, mint a mesebeli lány, aki jött is meg nem is: az első szónokot végighallgatta, de aztán lelépett - igaz ugyanakkor, hogy nem egy szál melltartóban volt, hanem öltönyben, és a csúnyáját sem mutatta meg, ami némileg leértékeli a ravaszságát.
Az alakuló ülés első felszólalója Vitányi Iván volt. Vitányit alapvetően tiszteljük: pontosan 65 éve dolgozik a Magyar Kommunista Párt, a Magyar Dolgozók Pártja, a Magyar Szocialista Munkáspárt és a Magyar Szocialista Párt belülről történő megújításán, vagyis egy rendkívül következetes emberrel állunk szemben. Ha ugyanennyi időt és energiát az ufók felkutatására vagy a vízzel hajtott autó megalkotására szánt volna, akkor ma valószínűleg a Titánra járnánk nyaralni Fonyódliget helyett, a lányaink pedig nem járnának dubajozni. A magyar baloldal megújítása azonban nehézségét tekintve valahol a perpetuum mobile és a logikus gondolkozású nő kifejlesztése között helyezkedik el, így mindeddig Vitányinak is beletörött a bicskája. A 85 éves öreg elvtársat a tisztelet mellett sajnáljuk is: ha valaki oda jut, hogy idős fejjel kénytelen Gyurcsány Ferencet örökbe fogadni, az fiatal korában valamit bizonyára nagyon elcseszett. Vitányi a mondanivalóját, miszerint a vérgőzős magyar történelem csúcspontja a Gyurcsány-korszak volt, szokása szerint történeti perspektívába, eszmetörténeti kontextusba, társadalomfilzófiai távlatokba és egyéb ködös izékbe helyezte, megfelelve annak a róla kialakult mókás képnek, miszerint ő egy napi politikán felül álló, általános ívekben gondolkodó, hiperművelt értelmiségi, aki valahogy mindig úgy volt ott, hogy ott se volt.
A második beszédet dr. Molnár Csaba volt kancelláriaminiszter mondta. A fiatalember nekünk már csak azért sem szimpatikus, mert ilyen gyakori névvel súlyos etikátlanság nyilvánosan eljátszani a kiscsupor szerepét: tisztességes, kiegyensúlyozott polgári életet élő Molnár Csabák százainak vagy talán ezreinek rándul össze a gyomruk, ha Gyurcsány jobbkezének neve megjelenik a médiában. Az viszont tény, hogy Molnár a mentorát remekül utánozza: beszédeinek sírós-meghatott részein mondjuk még van némi csiszolnivaló, de a gúnyolódós-kirohanós passzusok csaknem jobbak, mint az eredetiek. Kár, hogy a volt miniszterelnökénél egy oktávval magasabb a hangja, így nagyon nehéz komolyan venni. Molnár egyébként arról beszélt, hogy a fideszes ármány következtében a szocikat sokan tévesen neoliberálisnak, nemzetietlennek és korruptnak tartják, de a mai naptól ez nem lesz többé így.
Molnár után egy hajdúsági „egyszerű párttag”, Bangóné Borbély Ildikó következett. Így ránézésre ő lehet a Gyurcsány-féle új MSZP Pelczné Dr. Gáll Ildikója, a karizmája legalábbis megvan hozzá. Ő arról beszélt, hogy demokrácia, szabadság stb. kell, majd hosszas szemantikai fejtegetésbe bonyolódott a „szexi” szó jelentéséről. Arról, ha jól figyeltünk, nem tett említést, ő volt a 2004. december 5-i MSZP-kampány egyik reklámarca. Mindenesetr azt, hogy őt mint mezei párttagot mennyire vették komolyan, az is jelzi, hogy a Kapcsolat.hu hivatalos beszámolójából egyszerűen kihagyták:
14:56 Molnár Csaba befejezi a beszédét, és taps közben elhagyja a színpadot
15:13 Gyurcsány Ferenc lép a színpadra
Feltűnő volt, hogy a szónokok gyakrabban emlegették az Úristent, mint egy átlagos kocsis vagy Orbán Viktor a legrosszabb beszédeiben. A Demokratikus Koalíciót lényegében a Teremtő gondjaira bízták, ami furcsa fejlemény: nem tudjuk, hogy a modern, nyugatos progresszió végét vagy kezdetét jelenti-e, hogy posztkommunistáink már csak a Jóistenben bíznak. Ez mindenesetre kölcsönzött némi karizmatikus kisegyházi beütést az eseménynek, bár a tömeges öngyilkosság nem merült fel mint opció.
A fő műsorszámról, Gyurcsány Ferenc beszédéről külön posztban számolunk be. Addig is íme Vitányi, Molnár és Bangóné produkciója:
(A Gyurcsány-stáb megújulásra és megújításra való képességét jól jellemzi az a tény, hogy a fenti szöveges tudósítás 80%-át az esemény előtt írtuk meg. Bocsi.)