Corina Cretu román szociáldemokrata EP-képviselő az eheti strasbourgi plenárison Tőkés László EP-alelnök leváltását követelte, íme:
Ha valaki még nem tudna románul a Kárpát-medencében, a néni a következőket mondja – a Krónika tolmácsolásában –: Lassan három hónapja annak, hogy az Európai Parlament alelnökei között van Tőkés László is. Vitatott megválasztása óta Tőkés, sajnos, beigazolta félelmeinket. Felhívtuk a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyek az etnikai alapú szeparatizmus ádáz szorgalmazójának és a viszály szítójának megválasztásával járnak egy olyan közegben, amelyben az Európai Unió új tagállamai a múlt sebeinek beforrasztására és az egyesült Európa szellemében való megbékülésre törekszünk. Továbbá: Tőkés László EP-alelnöki megválasztása óta felerősítette szélsőséges és sovén üzeneteit, az etnikai alapú területi autonómia kivívása érdekében utcai megmozdulásra buzdította az embereket. Mindez súlyos támadás egy európai uniós tagállam területi integritása ellen. Figyelembe véve az európai értékek és normák elleni magatartását, kérem Tőkés László úr EP-alelnöki tisztségéből való leváltásának megvitatását – vett végre levegőt a képviselőnő.
Tőkés László Tusványoson vágta ki a biztosítékot a román politikum egészénél: 2010. július 22-én a 21. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által alapított Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) nyílt ülésén a rendszerváltó püspök-politikus megállapította, hogy Románia nyolcvan százalékban magyarok lakta régiója, Székelyföld és a függetlenségét egyoldalúan kikiáltó Koszovó nagyjából azonos méretű régió, és feltette a kérdést: ha a volt szerb tartomány albán lakosságának sikerült kiharcolnia függetlenségét, miért ne sikerülne a székelyeknek is kivívniuk a területi autonómiát? Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke ugyenezen a beszélgetésen kijelentette: Ha Bukarest nem hallja meg az egységes székelyföldi fejlesztési régió kialakítását célzó igényeket, akkor elengedhetetlen az erdélyi magyar politikai elit összefogása, a régió választott önkormányzati képviselői alkotta székelyföldi nagygyűlés ismételt megszervezése. És ha ez sem elég, akkor a székelyek békés eszközökkel tüntethetnek mindezért, ahogy azt tették nemrég a katalánok Barcelona utcáin – mondta Toró, hozzátéve: a katalánok másfélmilliós tüntetéséhez hasonlóan Csíkszeredában egy-kétszázezer fős békés megmozdulásra lehetne példa.
A bukaresti média teljesen összemosta a két magyar politikus nyilatkozatát, szerintük Tőkés László Koszovó függetlenedésének mintájára kívánja kiharcolni a Székelyföld önrendelkezését, és ennek érdekében utcára hívja az erdélyi magyarokat, sőt, mi több, az egész Kárpát-medencét gyújtogatja (másnap az EP-alelnök a Kárpát-medencei vezetők kerekasztalán az elszakadt nemzetrészek autonómiája mellett érvelt). A román sajtó és politikum attól pánikolt be, hogy a vita után fél órával a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) közzétett döntése megállapítja: Koszovó 2008-ban egyoldalúan kikiáltott függetlensége nem ellentétes a nemzetközi joggal.
És nekifeküdt az egész román politikai paletta menteni a hazát, népet, Európát, illetve a szavazatokat, a teljesség igénye nélkül néhány européer reakció:
- Titus Corlăţean, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) alelnöke bejelentette, a PSD ősszel kezdeményezni fogja Tőkésnek az EP alelnöki tisztségéből való visszahívását, az EMNT elnöke ugyanis szerinte nemcsak Romániára, hanem egész Európára veszélyt jelent. A PSD úgy véli, Tőkés szeparatista nyilatkozata durva támadás a román államiság ellen, hiszen erőszakos cselekményekre bujtogatja a romániai magyarokat.
- Mihai Voicu, a szintén ellenzéki román Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője szerint Tőkésnek a Székelyföld autonómiájára tett javaslata törvénytelen és alkotmányellenes, ezért elvárja, hogy a Demokrata-Liberális Párt (PDL) jelentse be az Európai Néppárt frakciójában: megvonja a romániai EP-képviselőtől a politikai támogatást. Ennél is tovább ment Horea Uioreanu kolozsvári PNL-képviselő, aki hazaárulással egyenértékűnek nevezte az önrendelkezés követelését, amelynek ügyében szerinte az ügyészségnek vizsgálatot kellene indítania.
- Cristian Preda, az RMDSZ-hez és a Fideszhez hasonlóan az Európai Néppárthoz tartozó PDL európai parlamenti képviselője az ügyben elfogadhatatlannak nevezte Tőkés Lászlónak a Székelyföld autonómiájáról tett nyilatkozatát, amely szerinte nem szolgálja a román–magyar megbékélést. Preda szerint nem lehet párhuzamot vonni Koszovó és Székelyföld között. Raluca Turcan, a PDL alelnöke szerint Tőkés aberrált, amikor egy lapon emlegette Koszovó függetlenségét a székelyföldi autonómiával, és hozzátette: pártja helytelenül járt el, amikor támogatta, hogy az EMNT elnöke az EP alelnöke legyen.
- 2010. július 25-én már ott tartottunk, hogy az alkotmány megszegése és interetnikai konfliktusok szítása vádjával bűnvádi feljelentést tett a főügyészségen Tőkés László ellen Mircea Jorj, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt kolozsvári szervezetének elnöke. Ezzel egy időben a szintén ellenzéki liberálisok felszólították a kormányzó demokrata-liberálisokat, vonják meg politikai támogatásukat a magyar politikustól, Traian Băsescu államfőtől pedig azt kérték, vonja vissza a Románia Csillaga Érdemrendet Tőkés Lászlótól.
Az EMNT ügyvezető elnöke válaszként jelezte: Tőkés László a szólás- és véleménynyilvánítás alkotmányos jogával élt, amikor Tusnádfürdőn a Székelyföld autonómiájának kivívásáról beszélt. Sajnálatos, hogy több mint húsz évvel a romániai rendszerváltozás után sem a hiteles tájékoztatást szolgálni hivatott média, sem a politikai elit nagy része nem volt képes meghaladni a sajátos romániai nacionálkommunizmusban gyökerező magyarellenes mentalitását – fogalmazott Toró. A román pártok abbahagyhatnák a hivatásos nemzet- és nemzetállam-féltést, ami anakronizmus a 21. század Európájában – írta közleményében ez erdélyi magyar politikus.
És így tovább. A nyár gyakorlatilag azzal telt, hogy hol a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot akarták összehívatni, mer' ezek a magyarok nem férnek a bőrükbe, hol pedig Jerzy Buzek EP-elnöknek írtak leveleket. Tőkés László viszont toppolitikusként gyakorlatilag bármit mondhatott, a központi román sajtó rögvest ugrott, ott ehette a sárga irigység a többi romániai politikust, ekkora médiafigyelemért mások jelentős összegeket fizetnek.
Emiatt lett botrány az ENSZ-ügyből is, röviden: 2010. augusztus 2. és 27. között zajlott az ENSZ rasszizmusellenes testületének 77. ülése, és ezen a romániai kisebbségek helyzetéről szóló kormányjelentés mellett egy úgynevezett árnyékjelentést is ismertettek, amelyet az EMNT, a Bolyai Kezdeményező Bizottság és a Pro Regio Siculorum Egyesület állított össze. Az árnyékjelentésben többek között az állt, hogy az európai jogszabályokkal összhangban elképzelhető a különleges státus biztosítása a Székelyföld számára. Az árnyékjelentés szerint ennek egyelőre az is akadályát képezi, hogy a magyarokat másodrendű állampolgárként kezelik Romániában, a Székelyföld infrastrukturális fejlesztése pedig vagy nagyon lassú, vagy teljesen meg is feledkeznek róla. A dokumentum kitért a kommunizmus idején elkobzott vagyonok visszaszolgáltatása körüli anomáliákra is. A jelentés törvényes megoldásként a területi autonómia biztosítását javasolta a Székelyföld számára. Ennek keretében hivatalos regionális nyelvvé nyilváníttatnák a magyart, illetve engedélyeznék a magyar és székely nemzeti jelképek használatát. A jelentés szerint a Székelyföldnek egységes közigazgatási egységgé kell válnia, amely saját törvényhozó és végrehajtó testülettel rendelkezik, amelyek demokratikus választás útján jönnének létre.
Amíg a románok ezért is Tőkés Lászlón verték el a port, addig a hivatalos román kormánydelegáció RDMSZ-es vezetője megpróbálta lenullázni az árnyékjelentést, lett is belőle belmagyar árnyékbokszolás.
Szóval nem unatkoztunk.*
Zárásképpen megjegyezném, hogy a románok egyszer már nagyon pontosan tudták, mi a különbség az autonómia és a függetlenség között: amikor Traian Băsescu államelnök Chirac francia elnökkel való tárgyalásán 2005-ben Koszovó kapcsán autonómiát javasolt.
Viszont a mai napig nem értik azt a szót: békés. Talán mert Romániában a magyarok közül – egyébként helyesen – senki nem ellentétpározza.
* A szerző Tőkés László EP-alelnök erdélyi központi irodájának vezetője.