Romániában az Alkotmánybíróság még az erősebb kutyánál is erősebb – foglalhatjuk össze a hétvége eseményeit, aminek következtében a nagy hitelminősítők a keleti szomszédot a befektetési szint alá, spekulatív, bóvli kategóriába sorolhatják át.
Az előző részek tartalmából: Romániában az utóbbi évek permanens kampánya, a posztkommunista gondoskodó állam fenntartása, a túlméretezett állami apparátus, a világválság és a politikai töketlenség következtében a hiánycél, bizony, elszaladni látszik, és mivel a Nemezetközi Valutaalap (IMF) lélegeztetőgépén álmodtak - kampányban - nagyot a kormányzó demokrata-liberálisok, most tartaniuk kell az emberileg tarthatatlant.
Meg kell szorítani a nadrágszíjat, így a direktíva, és ha most demagóg lennék, úgy fejezném be a mondatot, hogy: a zemberek nyakán. Tény, a kormány – az RMDSZ cselekvő hozzájárulásával – a hiánypótlás leginkább fájó vállfajával próbálkozott: kormányzati felelősségvállalással (értsd: erőből) olyan megszorító csomagot nyomott át a törvényhozáson, amely a nyugdíjak és a közalkalmazottak bérének 15, illetve 25 százalékos csökkentésével tömte volna bé a költségvetési lyukat.
Az alaplogika érthető: az IMF nem viccel, pénzt akar látni. Nos, beszélhetünk a szürkezóna kifehérítéséről, reformokról, vállalkozásösztönzésről, de olyan országban, ahol az adózási morált kormányzati segítséggel küldjük a bányabéka segge alá, nemigen van értelme. Tehát a legbiztosabb onnan elvenni a pénzt, ahol még van: ilyen a nyugdíj- és a közszféra béralapja.
Számokban: Romániának 2,4 milliárd eurós megtakarításra van szüksége ahhoz, hogy a költségvetés hiánya idén ne lépje túl a GDP 6,8 százalékát, amiben a román kabinet megállapodott a Nemzetközi Valutaalappal (Románia tavaly márciusban mintegy 20 milliárd eurós hitelcsomagról bótolt az IMF-fel). Hogy érzékeltessük a jelenlegi romániai állapotokat nyugdíjfronton: amennyiben 15 százalékkal visszavágták volna a nyugdíjakat, akkor kb. 400.000 fővel nőtt volna a minimálnyugdíjasok száma, ennek következtében 1.082.000 nyugdíjas kapott volna majdnem semmit (kb. 23.000 Ft-ot), és ők a romániai nyugdíjasok egyötödét teszik ki.
Ezt az intézkedést nyilvánította alkotmányellenesnek az Alkotmánybíróság múlt pénteken, június 25-én, illetve azt a részt, ami a bírák és ügyészek nyugdíjainak újraszámolásáról rendelkezik (el a mocskos mancsaitokkal a zsebeinktől!). A közszférára vonatkozó fűnyíró-elv a talárosok szerint értelmezhető.
Nos, az IMF összevonta szemöldökét, a közép-kelet-európai pénznemek gyengültek (a forint is), a kormány röpgyűlést tartott, és életbe léptette a B-tervet: szombaton 24 százalékra emelték az áfát, és azt is eldöntötték, hogy a személyi jövedelemadó és a társasági adó nem változik.
Az IMF ettől még nem hatódott meg, elhalasztotta a Romániának szánt hitelrészlet átutalását. Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének vezetője közleményezte: az IMF igazgatótanácsa hétfőn nem fogja megtárgyalni a román kormány által korábban elküldött szándéknyilatkozatot, mivel a Románia által vállalt gazdasági célkitűzések a részben alkotmányellenesnek nyilvánított takarékossági csomagra épültek, ezért az alternatív intézkedések meghozataláig az IMF igazgatótanácsa elhalasztja a Romániával kötött hitelegyezmény soron következő felülvizsgálatát.
És hogy még véletlenül se szusszanjunk két VB-meccs között, az önkormányzatokat is szopóágra vetették (nem mintha eddig a decentralizáció lózungja mögé bújva agyonajnározták volna azokat): a településeknek 22 százalékkal kevesebb pénzt utalnak át a központi költségvetésből, és a polgármesterek nem nyújthatnak majd végkielégítést sem az elbocsátott alkalmazottaknak - apropó, minisztériumi dokumentum szerint az önkormányzati alkalmazottak 40 százalékát ki kell rúgni.
Ezzel tulajdonképpen az a legnagyobb baj, hogy a központi költésgvetésből eddig sem szerették túl a magyarlakta vidékeket (az RMDSZ ezzel magyarázza kormányban maradását, hogyasszongya, ott kell lenni, ha csurran, tartsuk a lyukas kalpagot), és mivel a személyi jövedelemadó helyben maradó részét matatják, ezek után még kiszolgáltatottabbak leszünk Bukarestnek.
No de kénytelen vagyok befejezni itt a posztot, nagyon sietek, hogy még aktuális maradjak, félő, hogy mire a redakcióban kiélesítik a cuccot, további megszorításokat jelentenek be kényszerkispályás elöljáróink.
Vigyázó szemeiteket az IMF-re vessétek.
Ui.: Máris frissíteni kell: Románia megkapja a hitelrészletet a Nemzetközi Valutaalaptól július elsején vagy másodikán – jelentette be Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter. „Le van már szögezve. A FMI ma megkapja a dokumentumokat. A részletet július elsején vagy másodikán kapjuk meg. Az igazgatótanács elé ez június 30-án, legkésőbb elsején kerül” – nyilatkozta Vlădescu a Realitatea televíziónak. Ezekkel a nyilatkozatokkal érdemes csínján bánni, az IMF sokszor mást mond, mint amit a román kormányzat tagjai hallani vélnek, de a tisztesség kedvéért beidéztem.