Visszalépnek-e az LMP állva maradt jelöltjei a demokráciáért, a köztársaságért? Visszaléptet-e az MSZP jelölteket az LMP-s induló javára, hogy megakadályozza a fideszes mandátumszerzést? Elsőre úgy tűnik, ezek a kérdések a második fordulóról szólnak, pedig ennél sokkal nagyobb, a magyar politikai rendszert talán alapjaiban formáló jelentőségük van.
Az első fordulós eredmények alapján nem sok esélye maradt a Fidesz riválisainak arra, hogy megakadályozzák a Fidesz kétharmados országgyűlési többségét. A Fidesz legtöbb egyéni jelöltje akkora fölénnyel vezet, hogy csak a riválisok közel 100%-os átszavazási hajlandósága esetén veszítheti el a második kört. Riválisokon pedig az összes többi pártot kell érteni, azaz a jobbikos, elempés, emdéefes és szocialista szimpatizánsoknak kéne egy emberként felsorakozni a nemfideszes jelölt mögött - ennek azért nagyon kicsi a realitása.
A Népszabadság híre szerint az MSZP mégis arra készül, hogy visszaléptesse négy jelöltjét az LMP javára. Mi értelme lehet ennek? Szinte biztos, hogy az MSZP-é lesz a legnagyobb ellenzéki frakció a parlamentben, ennek ellenére az még messze nem egyértelmű, hogy ki lesz az ellenzék vezető ereje, Az Alternatíva. Míg a szocialisták leszálló-, addig a Jobbik és az LMP erősen felszállóágban vannak. Bár a Jobbik sem teljesen veszélytelen az MSZP baloldali bázisára, az igazi veszélyt az LMP jelenti. Ennek megfelelően a szocialistáknak érdeke, hogy az LMP-t minél inkább magukhoz öleljék, vagy legalábbis a választópolgárok szemében ölelkezésnek tűnjön, ami történik.
Erre van is fogadókészség, sokan teszik fel az LMP=SZDSZ? kérdést (vagy csak azon tűnődnek, érdemes-e együttműködnie az LMP-nek), vagy akár egyenesen tényként kezelik, hogy az LMP nem más, mint az SZDSZ 2.0. Az LMP, pontosabban elsősorban listavezetőjük, Schiffer András néhány lépése erősítette ezt az értelmezést: Schiffer ott volt a szerencsétlen apropójú és időzítésű antirasszista sétán, jó sok szocialista politikushoz hasonlóan, korábban meg Orbánhoz intézett kérdésekkel tapétázta ki a Fidesz-székház bejáratát. A szocialistáknak ez egy nagyon kényelmes interpretáció, hiszen ez azt jelentené, hogy továbbra sem kérdés, hogy ők a baloldal vezérhímjei, ráadásul anyagi-, szervezeti- és kommunikációs erőforrásaik is sokkal gazdagabbak, mint az országgyűlés zöld újoncainak.
A szocialista jelöltek egyoldalú visszaléptetése erősíti ezt a narrációt, önmagában azonban még kevés. Az LMP következetesen azt állítja, hogy nem lépteti vissza a jelöltjeit, azok elindulnak a második fordulóban is. Az MSZP-nek viszont már egyetlen LMP-s visszalépés is elég lenne ahhoz, hogy az LMP ne tudja lemosni magáról, hogy a régi hatalmi logikák mentén, az SZDSZ Orbán-ellenes hagyományait követve indul hadba.
Az egyéni jelöltek maguk dönthetnek arról, visszalépnek-e a második fordulóban (azt is hozzátehetik, hogy kinek a javára, de ennek a kommunikáción túl a választásokon semmi következménye nincs), így az a kérdés: lesz-e akár csak egyetlen állva maradt LMP-s jelölt is, akit a szocialisták valamilyen módon (akár az LMP-vezetés kérése/utasítása ellenére is) rá tudnak venni arra, hogy ne induljon a második fordulóban?
Az utolsó 100 komment: