Egyre több városban és kerületben alakulnak ki hosszú, akár több órás sorok a lakhelytől távol, igazolással szavazás korábbi posztunkban megénekelt új szabályozása miatt. Az V. kerületben körülbelül negyvenen állnak sorban az épületen kívül, de máshol több százan is várakozhatnak. Kérdés, hogy mi lesz azokkal, akik 19 óráig nem kerülnek sorra? A választási eljárásról szóló törvény így rendelkezik:
71. § (1) A szavazatszámláló bizottság elnöke 19 órakor a szavazóhelyiséget bezárja. Azok a választópolgárok, akik a szavazóhelyiségben vagy annak előtérben tartózkodnak, még szavazhatnak. Ezután a szavazatszámláló bizottság a szavazást lezárja.
(2) A szavazás lezárása után szavazatot nem szabad elfogadni.
Értelmezés kérdése, hogy mi számít a szavazóhelyiség előterének. Előtér-e az utcán kígyózó sor például? A Mandiner értesülései szerint a XI. kerületben például azt tervezik, hogy 19 órakor mindenkit beengednek a szavazókörnek otthont adó iskola épületébe, és addig nem zárják az urnákat, amíg nem szavazott mindenki. Információink szerint az V. kerületben is lehetővé teszik a 19 óráig megérkezőknek a szavazást. Mivel eddig nem nagyon jelentkezett ez a probléma, ezért nincs rá pontos iránymutatás. Viszont ha az egyes választási bizottságok eltérő értelmezést adnak az előtér fogalmának, az komoly jogvitákhoz fog vezetni.
Ha egy-egy szavazókör csak 8 vagy 9 órakor fog urnát zárni, ráadásul sokkal több szavazatot kell megszámolniuk, mint a többi szavazókörben, akkor onnan csak nagyon későn lesznek eredmények - márpedig az ott szavazók demográfiája jelentősen eltér, hiszen elsősorban otthonuktól távol tanuló egyetemistákról van szó.
Kérdéseinkkel keressük az Országos Választási Irodát, de még nem sikerült elérni őket.
Frissítés: értesüléseink szerint az OVB épp arról tárgyal, nyitva tarthatnak-e 19 óra után a kérdéses szavazókörök.
Frissítés2: az OVB - nagyon helyesen - úgy döntött, hogy aki 19 óráig odaér, annak biztosítani kell a szavazás lehetőségét, függetlenül attól, hogy az előtérben várakozik-e vagy az utcán.