Hős akartam lenni, mint a vikingek, ölni, halni, rabolni - mondta S. Ábel, aka Arszák a kriminálpszichológusnak a Blikk szerint. Hát, a tervet kénytelen elhalasztani Ábel, megvalósításáról azonban nem tett le. Nem tudom, hogy az öléstől és rablástól miért hős valaki, de én ehhez kevés vagyok. A halást meg ezek nélkül is meg lehetne oldani. Mindenesetre a lesittelt iskolai lövöldözők levelezőlistáján biztos szívesen látják majd, bár mivel terve hamvába holt, nem ő lesz ott a véleményvezér.
A régi vikingek biztos nem voltak széplelkek, azonban gondolom ott sem azért lett hős valaki, mert mondjuk lemészárolta a falu piacát és magáévá tette a falu lányait, ez már csak, khm, jutalom volt a hősnek, akit viszont a csata tett azzá. Mármost nem tudom, az ELTE jogi karán vagy a Westendben lövöldözni mennyire megy csataszámba régi viking mondák szerint. Mindenesetre a modern vikingek így mulatoznak:
Ábel tervei inkább Báthory Erzsébet legendájával mutatnak rokonságot (megnéztem a filmet, szerintem jó, majd vettem egy könyvet a csejtei úrnőről, hogy megtudjam, mi az igazság - nem tudtam meg). Az meg nő volt. Egy Arszák királyt nőhöz hasonlítani, gyalázat, gondolhatja most S. Ábel.
Az én képzeletemben a hős - tudom, javíthatatlan romantikus álmodozó vagyok, és ugyanúgy révedezek vissza a történelemben, mint Ábel - inkább a lovagkor gyengéket védelmező lovagja. (Persze ez se mindig volt így, de legalább az eszmény nem az ölés és rablás volt.)
De hogy ez a viking cucc hogy jött elő, azt nem tudom. Báthoryhoz meg a lovagkorhoz legalább a saját történelmünk is köt minket, a vikingekéhez nem. (Most ne mutassa ki semmiféle ködevő, hogy ők is magyarok voltak, lécci-lécci.) A viking örökséget még a messzi északon is felemásan sikerül feldolgozni. Nálunk már a lovagok átmentek trubadúrba, a svédeknél azonban csak pár évtizede olyan jó a zenei oktatás, hogy minden viking hős-jelölt trubadúrt játszik. Kicsit giccses, kicsit patetikus, de az övék.
Lám, még ez a marcona behemót is azt énekli, hogy Thor, Oden's Son, Protector of Mankind. Mindenesetre a börtönben talán lesz ideje átgondolni Ábelnek ezt a hős-dolgot, és a végén ő is az ártatlanabbik megoldást választja, és költői képeit megzenésíti pár maskarás zenésztárs háttérszereplésével. Énekelni nem kell tudni, és legalább a nicknév már megvan a zenéléshez. De az ilyen cuccokba nyáron meleg lesz, télen viszont jól jönnek (és legalább a modern vikingek is szeretik Báthoryt):