2010 télutóján sem áll jobban a Fidesz a német nyelvű sajtóban, mint bármikor a korábbi választások előtt. A napokban sorra jelennek meg a Bajnai Gordont avagy Bokros Lajost dicsérő cikkek a Handelsblatt című német gazdasági lapban, valamint a jobboldali Die Presse és baloldali Der Standard osztrák lapokban.
A Standardon persze nem kell meglepődni: a fenti illusztráció 2008 októberében jelent meg (írtam is róla akkor): a Fideszt nemes egyszerűséggel Slotáék és Le Penék sorába illesztette be a lap. A német sajtó azonban továbbra sem bánik kesztyűs kézzel a legnagyobb ellenzéki párttal és annak vezetőjével. Ha a különböző irányultságú lapok tényleg a német közélet vélekedését tükrözik a Fideszről, nem lesz könnyű dolga Orbánnak a német gazdasági és politikai élet szereplőivel, pedig ez elsőrangú fontosságú a magyar gazdaság szempontjából.
A Der Standard mai elemzésében arról ír: Görögország sorsára jutott volna hazánk is, ha 2009 áprilisában nem húzzák meg a szocialisták a vészféket és cserélik le Gyurcsányt a „pártnélküli gazdasági szakemberre”, Bajnai Gordonra. Bajnai feladata az osztrák napilap szerint az volt, hogy úgy stabilizálja a magyar költségvetés helyzetét, hogy közben az MSZP az áprilisi választásokon lehetőleg ne bukjon nagyot.
A lap felteszi a kérdést: vajon hisznek-e még a magyarok az ország jelenlegi gazdasági helyzetének ismeretében a pártok választási ígéreteinek, és meg is válaszolja azt rögtön: sokan igen. Ezt közvélemény-kutatási adatokkal bizonyítja a Standard: a Fidesz már 60 százalékon áll. A lap szerint a Jobbik tündöklése a legriasztóbb: végzetes lenne Magyarország külföldi megítélésére nézve, ha Vonáék megelőznék az MSZP-t.
Bokros Lajos szerint az emberek a csodákban hisznek: „Nem azt mondják nekem, hogy nem dőlnek be a nagy pártok választási ígéreteinek, hanem azt kérdezik, hogy én mit ígérek” - nyilatkozta a Standardnak, amely az elemzés több, mint harmadában az MDF esélyeivel foglalkozik. Bokros Lajos nem akar kiegyezni azzal, hogy két populista párttal szemben csak egy szélsőséges formáció legyen a választási lehetőség. Horn Gyula szocialista kormányának pénzügyminisztereként szigorú takarékossági csomagot hirdetett meg, amelynek nyomán lehetővé vált a gazdaság fellendülése. Ezt azonban Bokros szerint megtorpedózta a rákövetkező Fidesz- és MSZP-kormányok gátlástalan költekezési politikája.
Tegnap Bokrossal a Die Pressében jelent meg interjú, melyben a demokrata fórum miniszterelnök-jelöltje arról beszél, hogy Magyarország elmúlt tíz éve eltékozolt idő volt.
A német Handelsblatt tegnap dicsérte a kormányfőt: lap külön cikkben foglalkozott a magyar válságkezeléssel, Egy ország kitakarékoskodja magát a válságból címmel írt Magyarországról. Külföldi közgazdászok dicsérik a fiatal, párton kívüli miniszterelnök, Bajnai Gordon budapesti válságkormányát a radikális és bátor reformok miatt - állapította meg a cikkíró, Mathias Brüggmann, hozzátéve ugyanakkor, hogy a lakosság tüntetésekkel és tiltakozással védekezik. Bajnai a tíz év óta legjelentősebb reformokról beszél, mert az ország jó ideig lehetőségei felett élt.
Arról már nem szól a fáma, hogy kormányfőnk a Gyurcsány-kormány tagjaként mennyiben felelős a helyzetért. De ezt hiába hánytorgatják fel Magyarországon. Hogy orbáni sporthasonlattal éljek: innen szép visszajönni, és ezt a meccset bizony idegenben kell megnyerniük az illetékeseknek.
Az utolsó 100 komment: