Korrupcióellenes csomagot nyújt be a parlament elé a kormány. Helyes. Csak nem hiteles. Ezt mutatja az ORTT mai döntése. A Sláger Rádió meg a Danubius borosbocskorostul, jáksólászszlóstul egy számomra teljesen érdektelen, megengedem ostoba műsorfolyamot produkált, azonban kár lenne vitatni, hogy a klasszikus üzleti vállalkozások jeleit mutatta mindkettő.
A lejáró koncessziós szerződések nyomán megüresedő helyekre ugyancsak piaci szereplők ajánlatait várták, a győztesekről azonban kiérdemesült politikusok döntöttek. Itt az első hiba. A Sláger és Danubius hitelt érdemlően nem adhatott lényegesen magasabb ajánlatot, mint az előző években. A pártközeli Advenio Zrt., illetve az FM1 konzorcium azonban a messziről jött nagybácsi impozáns üzleti tervével (500 millió körüli műsorszolgáltatási díjjal, valamint 200 millió plusz a nettó árbevétel 55 ill. 50%-át kitevő díjjal) tarolt, miközben a Corvinus Egyetem kutatása szerint 20%-nál magasabb ilyen irányú költség tönkreteszi a céget.
A kb. 14 milliárdos rádiós piac fele volt a Sláger, Danubius pályája. Ebből nagyjából kalkulálható, mennyi is a reális koncessziós díj. A Fidesz és az MSZP ORTT-kurátorai kötelékben repültek, és három dolgot pottyantottak elénk: 1. e két erőközpont szarik a tisztességes versenyre, 2. Sólyom László elvárása (szakmai döntés szülessen) csak akkor releváns, ha ezzel nekünk zenél, 3. nagypályán a mutyizás ideológiamentes.
A pályázaton összesen öt ajánlattevő állt még: Danubius, Juventus, Sláger, Advenio, FM1, szóval adódott volna még pár kombináció. A Zene Rádió Zrt. pályázatát épp a szakmai megalapozatlansága miatt kizárták. Ennyit az egyenlő esélyekről.
Nem állítjuk, hogy a fenti ajánlattevők direkt pártrádiókat működtetnének, vélhetően inkább politikai érdekeket testesítenek meg. Természetesen szükség lenne a kereskedelmi rádiózás kaki-pisi irányultságának megváltoztatására, a kérdés csak az, hogy vajon a cél szentesíti-e az eszközt? Úgy látszik, szentesítette.
Az utolsó 100 komment: