Mint az a hírekben megjelent, Trippon Norbert alpolgármester trianoni emlékművet állít Újpesten Derce Tamással kart karba öltve. Érdekelt, vajon milyen súlyosan irredenta elgondolások húzódhatnak meg az ifjú szocialista politikus kobakjában, ezért feltárcsáztam. Nagyon visszafogott volt, nem ismeri a hátteret, a turulos nem az ő kerülete, Trianonról nem beszél, párttársai álláspontját nem véleményezi. Tabuk viszont számára nincsenek. És ez jó.
- Mégiscsak azt mondta, hogy azért van erre a szoborra szükség, mert a történelmünk egyik legszomorúbb pillanatának állít emléket. A világháború is a magyar történelem része, nem csak Trianon…
- Mindkét világháború áldozatainak van emlékműve Újpesten. A Fájdalmas anya szobra egyébként nem új szobor, 1937 óta itt állt, a Horthy rezsimben, a Szálasi rezsimben, a Rákosi és Kádár időszakban is itt állt, a ’90-es évek elején került el a térről. Politikai rendszerektől függetlenül a tér része volt, senkinek nem szúrta a szemét. Úgy gondolom, akkor húsz évvel a rendszerváltás után se bántson senkit. Én már a rendszerváltás után szocializálódtam, számunkra már nincsenek tabuk.
- A turul mégiscsak tabu, párttársai számára legalábbis.
- Én újpesti pártelnök vagyok, újpesti alpolgármester, ami a XII. kerület és a Főváros között zajlik, abba nem folynék bele.
- Ott egy építéshatósági ügyben van vita, önmagában tehát nem a turulról van szó, hanem, hogy ott szabad e építeni vagy nem. Önöknél, Újpesten lehetne turulszobrot emelni?
- Ha ilyen javaslat lenne, azt a képviselőtestület biztosan megtárgyalná, de a Fájdalmas anya olyan műalkotás, mely már majdnem egy évszázada Újpesthez tartozik. Ezeket a dolgokat ne keverjük össze. A szobrunkról még annyit, ha lehet, hogy egy történelmi eseményre minden hazafinak kötelessége méltóképpen emlékezni pártállástól függetlenül.
- Az V. kerületben, a Szabadság téren 1932-ben állították fel a Magyar fájdalom szobrát, 1928-ban az Ereklyés országzászlót, a trianoni fájdalom kifejezéseként. Ennek újraállításával egyetértene?
-Nem ismerem az V. kerületi emlékművet, ezért nem kívánom kommentálni, én Újpestről kívánok csak beszélni, a Fájdalmas anya szobráról. Olyan dolgokhoz, amik nem ehhez kötődnek, nem kívánok hozzászólni.
- A Trianon témához ez azonban mégis szorosan kötődik. Ma szovjet hősi emlékmű áll a helyén.
- Nem ismerem az ügy hátterét, én Újpestet ismerem, itt nagyon sok köztéri alkotás van. Csak néhány példa: partizán emlékmű, „tanácsköztársasági” szobor, és – én magam javaslatára - Kelemen Gyulának, a Nagy Imre kormány államminiszterének is szobrot állítottunk. Nagy Imre szellemi örökségét érzem magaménak, én egy középutas, mérsékelt, hazafias baloldalinak gondolom magam.
Az interjú teljes szövege a Mandineren olvasható.