A hír:
Jogerősen öt év börtönre ítélte hétfőn a Legfelsőbb Bíróság Korbely János nyugdíjas ezredest, mert az 56-os forradalom alatt tatai forradalmárokat ölt meg. Az ügyről, már volt bejegyzés. Most két reakció az üggyel kapcsolatban. Dr. Kahler Frigyes bírót, történészt a korszak kutatóját és dr. Kónya Istvánt a Legfelsőbb Bíróság szóvivőjét kérdeztük.
A reakciók:
Dr. Kónya István: „A 232 halálos áldozatot követelő Kossuth téri sortűz elkövetői ellen volt nyomozás, de nem került a Bíróság elé az ügy.”
Reakció: A strasbourgi döntés és a Legfelsőbb Bíróság ítélete milyen kapcsolatban van egymással?
Kónya István: A Legfelsőbb Bíróság mostani felülvizsgálata a strasbourgi döntéssel teljes összhangban valósult meg, és az ott meghatározott kritériumok szerint született az ítélet. Az LB kiküszöbölte az ítélet jogsértő részét, azt, amiben elmarasztalták Korbely Jánost Kaszás Tamás meggyilkolásával, mert nem bizonyított, hogy ez az emberiesség ellenes bűntettek közé tartozik, de az összes többi cselekmény szerint megáll az emberiesség ellenes bűncselekmény tényállása.
Reakció: Akkor most Korbely Istvánnak börtönbe kell vonulnia?
Kónya István: Nem, mert a büntetését már letöltötte. A döntés elvi jelentőségű. Nem mentesül a jogkövetkezményektől, illetve nem kérhet kártérítést a börtönben töltött időért.
Reakció: Hány sortűzper volt Magyarországon?
Kónya István: Legalább 8 jutott el a vádemelési szakaszig, és 3-4 személy kapott letöltendő büntetést.
Reakció: Van-e folyamatban lévő vádemelés '56-os sortüzek kapcsán ma Magyarországon?
Kónya István: Jelenleg nincs ilyen ügy a Legfelsőbb Bíróság előtt. A 232 halálos áldozatot követelő Kossuth téri sortűz elkövetői ellen volt nyomozás, de nem került a bíróság elé az ügy.
Dr. Kahler Frigyes: „Az ötvenhat utáni dolgokkal kapcsolatos feltárás, sokkal inkább a történészek és a média dolga.”
Reakció: Mit szól a Legfelsőbb Bíróság ítéletéhez, amelyben megerősítette a Korbely János nyugdíjas ezredes ellen hozott korábbi ítéletet, aki az 56-os forradalom alatt tatai forradalmárokat ölt meg?
Kahler Frigyes: Egyetértek a Legfelsőbb Bíróság döntésével, mely elvi jelentőségű, amikor kimondja, hogy 1956-ban el nem évülő emberiesség ellenes bűncselekményeket követtek el.
Gyakorlati oldalról természetesen azok a személyek, akiket az '56-os forradalom és szabadságharc leverése miatt politikai és katonai felelősség terhel, már nem élnek. Akik még megmaradtak, azok végrehajtók voltak és a felelősségi lépcső legalján vannak.
A tatai egyébként nem klasszikus sortűz volt.
Reakció: Van-e még tudomása olyanról, akit még fenyegethet a felelősségre vonás?
Kahler Frigyes: Nincs már ilyen ügyről vagy személyről tudomásom. Az ötvenhat utáni dolgokkal kapcsolatos feltárás sokkal inkább a történészek és a média dolga.
Reakció: Milyen felelősségre vonást tartott volna helyesnek a rendszerváltás után?
Kahler Frigyes: Nehéz megmondani, milyen felelősségrevonás lett volna helyes. Jogilag
kimondhatjuk, hogy minden olyan cselekményért jogállami felelősségrevonás szükséges, amely a magyar vagy nemzetközi büntetőjogba ütközik. Az más kérdés, hogy mire volt politikai akarat, de ez már nem az én szakterületem.
A Korbely:
Korbely János az eljárás során korábban azt hangsúlyozta, hogy a különítmény tagjai napok óta tartós stresszben voltak, az országban kihirdették a statáriumot. Az egységnek október 26-ára már négy halottja volt. „A történtek, őszintén mondom, megráztak, alaptermészetemnél fogva elítélek minden erőszakot.”
A könyvajánló:
A Tanácsköztársaság harcaiból idéz fel izgalmas epizódokat Karikás Frigyes két elbeszélése. Két legendás hírű vöröskatona a főszereplő: Korbély János az egyik, az Almássy grófok számadó csikósából lett lovasparancsnok, s Petri Koczka Péter, a furfangos-ügyes csegei paraszt a másik, aki páncélvonatával egymás után teszi harcképtelenné az ellenséges zászlóaljakat.