Tegnap Balatonfüreden jártunk, évek óta terveztük, hogy elmegyünk egyszer korcsolyázni. A Balaton régóta a szívem csücske, mégsem jártam talán még soha a tó jegén. A balatonfüredi Esterházy strand a ragyogó napsütésben, majd a ködös alkonyatban és a hűvös estében egyaránt kitűnő választásnak bizonyult: padok a jégen a cipőcseréhez, tea és forralt bor a hideg ellen, egy Balatonba fagyott oroszlán és jég, ameddig a szem ellát. Itt nem volt csíkos. Az Esterházy strandról átkorcsolyáztunk a füredi hajókikötőhöz, ami mellett egy másik jégpálya volt kijelölve zenével és jégtakarító kistraktorokkal.
Innen talán ötszáz méterre lehet Jókai villája, ahol Az arany embert írta, benne a híres rianás-jelenettel:
A Balaton felé vette útját.
A félhold bevilágította az óriási jégtükröt. A jégmezőre sütő jégnap…
„Jövök, jövök! – monda Timár. – Nemsokára megtudom, mit beszéltél hozzám. Ha hívtál, ott leszek.”
Egyenesen a rianás felé vette útját.
Könnyen rátalálhatott a távolból. A jószívű halászok által felállított jelek, a póznák a szalmacsutakokkal messziről figyelmeztettek rá minden jámbor lelket, hogy ezt a helyet kerülje. Timár ezt kereste.
Mikor egyikéhez e vészt jelző szalmacsutakoknak eljutott, ott megállt, és kalapját levéve, feltekintett az égre.
(...)
A rianás két partja közt harsogott az élő hullám.
És ismét hangzott a távolból az a kísértetiesen harsogó orgonaszó, amit az éjjeli futó vihar küld maga előtt, mikor az erdők sudarai fölött végigrohan; a süvöltő vihadarban, mely a jéglapokon megtörik, úgy sírnak, sikoltanak azok a láthatlan szellemek, úgy zúg közöttük némelyik; a kísértetek énekkara folyvást magasabbra emeli hangját.
És újra hangzik az egész jégegyetemen végig az a túlvilági zöngés, mintha ezernyi hárfa húrja szakadna szét ott alant, míg a zöngés fokozatosan átmegy a rivalgó harsogásba; még feljebb, mintha villámok száguldanának oda alant a vizekben, bűbájos kábító melódiát keltve a hangadó hullámban; a jég alatt a mennydörgés orgonaszava bömböl felségesen, s az istenkiáltás rettentő roppanása közben reszketve mozdul meg az álló jégegyetem, s a szörnyű légnyomásra a rianás hasadéka ismét összecsukódik.
Timár reszketve omol arcra a rengő jégtükör fölött.
Vannak olyan vélemények, hogy Jókai saját élményét írja le a rianásról, mások szerint viszont csak hallomásból ismerte a jelenséget, sosem látta a befagyott Balatont. Cholnoky Jenő 1942 decemberében a Balatoni Szemlében A Balaton télen címmel egész szakvéleményt közöl Krisztyán Tódor halálának körülményeiről:
A természet legcsodálatosabb tüneményei közé tartozik a tó jegének durrogása. Csendes, derült, hideg éjszakában menjünk le a szilárd jégre. Nemsokára dörrenéseket, majd sikoltáshoz hasonló hangokat, tompa nyögéseket, majd egyszerre éles csattanást hallunk, s a zenebona fokozódik, úgy 9—10 óra tájba éri el tetőpontját, aztán már úgy összerepedezett, hogy lassankint kiegyenlítődik minden feszültség, s a tó némaságba borul.
Figyeljük meg, mi történik a repedésekkel. Azok a jég lehűlése folytán igen lassan tágulnak, s reggelre néhány centiméter szélesek lehetnek. A keskeny rések azonban újra befagynak vékony jégkéreggel. Reggel, amint a napsugarak melegítik a jeget, a rések ismét bezárulnak, s az éjjel képződött kis jéglemezkék élükre fordulva összesajtolódnak, s furcsa kis jégtaraj, mint valami üvegfűrész rendetlen fogazattal, húzódik végig a repedés hosszán.
A következő éjjel ismétlődik a tünemény, s ha fokozódik a hideg, akkor a múlt éjjel keletkezett repedések még jobban kitágulnak. Sok telet töltöttem a Balaton jegén, de így keletkezett repedést sohasem láttam szélesebbet, mint 80 centiméterest. De ezt is csak a tél vége felé.
Ezeket a durranással keletkezett repedéseket a nép nem nevezi rianásnak. Durranás közben nem is keletkezhet olyan széles repedés, hogy abba például egy ember beleeshetne. Szó sem lehet róla! Pedig ez a vélemény terjedt el mindenfelé, amióta Jókai Az aranyemberben ilyen repedésbe fullasztotta a gonosz Krisztyán Tódort.
Mivel az időjárási jóslatok alapján jó ideig ma lehet utoljára biztonságosan a Balaton jegére menni, aki teheti, menjen el néhány órára a tóhoz, akár korcsolyázni, akár fakutyázni, vagy csak gyönyörködni a végtelen jégmezőben. Ehhez segítségképp itt a Vízimentők összeállítása (kicsit megigazítva) a kijelölt jégpályákról, néhány tegnapi füredi képpel illusztrálva:
ALSÓÖRS: Nyitva napkeltétől napnyugtáig. Jégkarnevál január 18-án 14 órától.
BALATONALMÁDI, Wesselényi strand: Nyitva szombat-vasárnap 14-17 óráig. Forralt bor és tea, mellékhelyiség, zene, szórakoztató játékok.
BALATONALMÁDI, Sportpálya: Nyitva szombat-vasárnap 10-17 óra között. A 71-es főút és a Balaton között található (Véghely D. u.) a vízzel felöntött sportpálya, a volt Kristóf Motel mellett. Zenével, szórakoztató játékokkal, látványkonyhával, disznótorossal várják a vendégeket
BALATONFÖLDVÁR: Nyitva egész nap, sötétedés után zárásig világítás biztosított a kijelölt területen.
BALATONFÜRED, Esterházy Strand: Nyitva hétfőtől-péntekig 14-18 óráig, szombat-vasárnap 9-19 óráig. Világítás, büfé, korcsolyaélezés.
BALATONFÜRED, Stefánia Vitorlás étterem előtti öböl (móló bejáratánál): Nyitva minden nap 11-19 óráig. Büfé, fakutya, jégroller, korcsolya bérlési lehetőség.
BALATONFÜRED, Műjégpálya (Zákonyi utcai parkolóban): Nyitva március 31-ig, minden nap 9.15- 20.00 óráig, 459 négyzetméteres jégfelület. Belépő díj (jegyeket 3 órás szakaszokra lehet váltani): Hétköznap 600-700,-Ft, családi jegy 2100.-Ft. Hétvégén 700-800,-Ft, családi jegy 2.500,-Ft. 60 év felett ingyenes. Világítás, büfé, korcsolya bérlés, öltözőszekrény.
BALATONMÁRIAFÜRDŐ: A FIZETŐSTRAND partvonaltól számított 100 méteren belüli területe.
FONYÓD: A Huszka utcai és a Báthory utcai strandon a parttól 100m-en belül lehet korcsolyázni.
GYENESDIÁS: Nincs kijelölt terület, de mindkét strandon korcsolyáznak. Diási strandon forralt bor, tea, virsli várja a melegedni vágyókat, míg a hangulatot zenével biztosítják. Világítás is akad.
KESZTHELY, Városi Strand: Nyitva hétköznap 12-20.00-ig, szombaton 09-21.00-ig. Büfé, korcsolya bérlés, világítás, melegedő.
RÉVFÜLÖP, Kikötőnél: A Rózsakert alatt kijelölt rész nyitva délelőtt 10-től délután 16 óráig.
SIÓFOK: Nyitva naponta 9-17 óráig. Az ezüstparti szabad strandnál, az Arany János utca végénél lévő jégfelületet jelölte ki sportolás (korcsolyázás, jéghoki, jégvitorlázás, fakutyázás) céljára az ÖnkormnyzatA vendégek biztonsága érdekében figyelőszolgálatot működtetnek és lesz a helyszínen sürgősségi, egészségügyi ellátás is. Büfé, fakutya kölcsönzés.
TIHANY, Belső-tó: Nyitva hétfő-péntek 14.00 - 18.00, szombat-vasárnap 10.00 - 18.00 óráig. Büfé, világítás, korcsolya értékesítés, élezés. A kijelölt pályát a VMSZ vízimentői biztosítják.
VONYARCVASHEGY, Lido strand: Mindenki saját felelőségére.
ZAMÁRDI: Nyitva szombat-vasárnap 9-től este 8-ig, hétköznapokon 16-tól 19 óráig. Világítás, zene, büfé, korcsolya, fakutya.
ZÁNKA, községi strand (Zánka, Rákóczi u. 71.): Nyitva 14.00 órától sötétedésig. A szükséges mentőfelszerelés biztosított. Meleg italok, zene.