Ferencvárosban három képviselőjelölt nyilvántartásba vételét tagadta meg a helyi választási bizottság, mivel vélhetően ajánlószelvényeik jelentős része hamis volt. A testület mindhárom esetben feljelentést tesz közokirat-hamisítás és a választás rendje elleni bűncselekmény miatt. Hasonló, tömegesnek mondható kizárásra nem volt példa korábban, bár rendszeresen lehetett hallani a nagy pártok (elsősorban az MSZP) kopogtatócédula-bizniszeiről, amivel a kis pártokat segítették, ha úgy szolgálta érdekük. Emlékezhetünk például 2006-ból Bartók Tivadar esetére, aki Lentiben indult volna ál-kereszténydemokrata színekben, s vélhetően a szocialistáknak adott ajánlószelvényeket nyújtott be az induláshoz.
Az MDF jelölt-jelöltjéről, Dézsi Mihályról már csütörtökön is érkeztek olyan hírek, hogy nem sikerült összeszednie 750 érvényes szelvényt, de akkor Dézsi még fogadkozott, hogy pótolja a hiányosságokat. Lehet, hogy jobban járt volna, ha nem erőlteti a dolgot: a Jobbik által delegált Novák Előd kezdeményezésére alaposabban megvizsgálták a gyanús ajánlásokat, s kiderült, hogy az MDF által leadott 1000 szelvényből 669 nem valódi (legalábbis nem az eredeti, az Állami Nyomda által előállított nyomtatvány). Az MDF-nél már a jelölt kiválasztása sem ment zökkenőmentesen. Mivel a IX. kerületi alapszervezet a pártvezetés szemében almássystának számít, ezért központilag találtak jelöltet az időközi választásra, a helyi MDF a kampányból is kivonta magát. Dézsi Mihály igazán pikáns figura az európai értelemben vett konzervatívoktól, hiszen a korábbi rendőrségi szóvivő 2002 és 2005 között a szocialista Belügyminisztériumban dolgozott államtitkári kabinetfőnökként - egykori főnöke, Pál Tibor ma a kerület szocialista alpolgármestere.
Kiszámíthatatlan, hogy a sokadik MDF-botrány milyen hatással lesz Dávid Ibolya és Herényi Károly politikai jövőjére. Lehet, hogy ezt is gond nélkül átvészelik, de akár meg is rendítheti pozícióikat, hiszen most sikerült egy ügyben igazolniuk az MDF-en belüli diktatúráról, illetve az MSZP-vel folytatott, nem egészen legális mutyikról szóló vádakat. Érezhetik ezt a pártvezetésben is, hiszen már szombaton siettek hírül adni, hogy feljelentést tesznek a kopogtatócédulák ügyében - hiszen ők is csak áldozatok.
A MIÉP 781 cédulája közül 415 volt hamis. A párt évek óta tartó agóniáját figyelemmel követők számára nem különösebben meglepő, hogy az egykor oly' jól szervezett radikálisoknak gondot okoz a 750 ajánlás összegyűjtése. Itt is érdekes lehet, hogy van-e köze az MSZP-nek a MIÉP sokszor rebesgetett futtatásához.
A legnagyobb pofáraesést Polgár Tamás, azaz Tomcat produkálta, akinek a dolgok jelenlegi állása szerint mindössze 13 eredeti ajánlószelvényt sikerült összegyűjtenie, a többi 1152 db valódisága (hogyan is fogalmazzak, hogy megússzam a menetrend szerinti feljelentést) vitatott.
Úgy néz ki, a nap legnagyobb nyertese a Jobbik:
- kiderült, hogy a másik radikális párt, a MIÉP nem képes egy időközi választáson jelöltet állítani, ráadásul lehet, hogy a szocikkal boltol;
- a Jobbikkal és a kuruc.infóval a közelmúltban összebalhézó, radikáljobbos celebről, Tomcatről kiderült, hogy nem tényező a politikában;
- bónuszként pedig a legfrissebb Szonda-felmérés szerint az SZDSZ-t megelőzve, az MDF-fel megegyező a radikális párt támogatottsága (bár a Szonda kutatásai esetében akadnak bizonyos aggályai az embernek a mozgatórugókat illetően).
Az utolsó 100 komment: