Egyik kedvenc blogom, a különleges és érdekes térképekkel foglalkozó Strange Maps meglepő politikaföldrajzi cikket közölt Lengyelországról. Egy éles szemű megfigyelő összevetette a 2007-es szejm-választások térképét az egykori felosztott Lengyelországon keresztül áthaladó határvonalakkal. Az eredmény - ismerve a huszadik századi eseményeket, a háborús pusztításokat és az azt követő népvándorlásokat - szinte hihetetlen.
Ahogy az alábbi térképen látjuk, a jobboldali-liberális Polgári Platform az egykori Német Császársághoz tartozó, egybefüggő területeken szerzett több mint negyven, sőt, ötven százalékot. Szilézia, Pomeránia és Kelet-Poroszország népe egyértelműen a PO híve (a narancssárgák). Ugyanakkor Kaczynskiék Jog és Igazságosság nevű, jobboldali-nackó pártjának többségi szimpatizánsai pedig egy tömbben laknak az egykor Oroszországhoz tartozó Mazóvia és a Monarchiához tartozó Galícia területén (a kékek). Nemzetkarakterológus, avagy Közép-Európa-történész legyen a talpán, aki meg tudja magyarázni a háború után szinte totális népességcserén, majd negyven év kommunizmuson átesett, ma tulajdonképpen egységes nemzetállamnak mondható Lengyelország szavazópolgárainak ilyen egyértelmű földrajzi elkülönülését.
A hozzánk közel álló lengyel testvéreink után pedig pillantsunk a tengeren túlra, ahol durván/röhejesen inkorrekt találgatásokra adhat okot az Egyesült Államok Mély Dél régiójának politikaföldrajzi térképe. Az alábbi, egy XIX. századi gazdasági és a 2008-as elnökválasztási térkép összevetéséből álló illusztráció azt mutatja, hogy a Mély Dél államaiban pontosan azokon a területeken győzött Barack Obama, ahol anno a legtöbb gyapotot szedték.
Egy terület kivétel ez alól. A Tennessee állam déli határán található egykori gyapottermő területen ma már a vörössel jelölt republikánusok győztek. Nem is merünk arra gondolni, hogy azért, mert ez a környék volt az egykori Ku-Klux-Klan központja.