Meglepő felmérési eredményeket publikált nemrég a szívünkhoz oly közel álló Progresszív Intézet. A magyar politikatudományt többek között a „Kényszerű és tervszerű Gyurcsány programja”, „Sólyom inkább megosztó személyiség”, „Rád gondolunk, amikor az orgona virágzik…A szakértő kormányról és az előrehozott választásról” című publikációival gazdagító think-tank mostani kutatása azt vizsgálta, hogy a magyar lakosság mennyire van tisztában azzal, melyik párt kormányoz, melyik van ellenzékben.
Nos, az eredmények bíztatóak. A megkérdezettek nem kevesebb mint 43%-a tudta, hogy egypárti, kisebbségi MSZP-kormánya van az országnak. Arra, hogy az SZDSZ kormányon van, csak 35% szavazott, s a Fideszt is csak 17% jelölte meg kormánypártként. Csupán 6% mondta, hogy hazánkat MSZP-Fidesz kormány irányítja, 14% más pártkombinációkat nevezett meg. Az MDF is csak 10% szerint kormánypárt, s nem volt több, mint 11%, akinek fingja sem volt az egészről.
Mi az utcán, boltban, erotika kiállításokon és az Aranyeső eszpresszóban elcsípett beszélgetésfoszlányok alapján úgy gondoltuk, ennél jóval kevesebben tudják, hogy ki vezeti az országot. Azért jók az ilyen reprezentatív felmérések, mert az embert bizakodással töltik el.
A felmérést végzők azt a kérdést is feltették az interjúalanyoknak, hogy melyik pártvezetővel ülnének le szívesen egy sörre/kávéra/teára. A megkérdezettek 90%-a egyikkel sem, a pozitív választ adó 10%-ból 66% Gyurcsány Ferencet, 63% pedig Orbán Viktort jelölte meg (a 3. helyezett Dávid Ibolya 37%-ot kapott). Ez az eredmény már kevésbé meglepő: ha nincs motozás és testőrség, akkor mi is szívesen töltenénk együtt pár percet Gyurcsánnyal, míg Orbán nemigen érdekel minket: az elmúlt évek közszereplései alapján valószínűleg azzal untatna minket, hogy melegfront idején szaggat az ízülete, meg hogy milyen volt, amikor húsz éve mesterhármast lőtt az Ajka SE-nek.
Arra azért kiváncsiak lennénk, hogy az a 17%, aki szerint a Fidesz jelenleg kormányon van, vajon 2010-ben protestszavazatot ad majd le?