A mostani napokban egyre erősödő hitelválság olyan meglepően érte a pénzügyi világot, mint a decemberben először lehulló hó a fővárosi közterületkezelő vállalatot. Na jó, a pénzügyi világ mentségére, ők legalább napra pontosan nem tudhatták az előrejelzést.
Egyszerűen összefoglalva: az ingatlanárak csak nőnek, egyre több hitelt vesznek fel ezekre az ingatlanok tulajdonosai, a bankoknak sem tűnik fel a kihelyezések súlyos aránya. Egyre több pénz forog ilyen fedezettel, aztán pukkan egy nagyot az egész, és mindez csökkenni és esni kezd, lohadni, mint a focilabda, amire már háromévesen is tanítanak, hogy ne üljünk rá, mert luftos lesz.
Mint annak idején a dotcom-lufi. Amikor mindenki gyűjtötte, ahogy bírta, az internetes részvényeket, az egyeneskifli.com és a szomszedomjolfestkekkel.com is szárnyalt a tőzsdén, amíg rá nem jött pár év múlva a közönség, hogy három cégen kívül nincs semmi, ami valóságos teljesítményt mutatna. (Bár a kereressukalanytakivelhorgasznilehet.com-nak még mindig utalom rendszeresen a havi két dollárt.)
Nem csak a befektetési bankok csődje miatt vérzik a szívem. Bizony, a futball is veszélyhelyzetbe került. Ajjaj, meg is történt már ez mostanában, hogy a Leeds vagy a Fiorentina harmadosztályba került, mert a végrahajtók úgy akarták. (A Fradit most itt ne is említsük.)
Elsősorban azok a klubok kerülhetnek most veszélybe, akik drága pénzen stadionokat építettek, hitelből, nyilván jelzáloggal terhelve. De az esztelen túlköltekezés elég jellemző jelenség a futballban ezen kívül is. Persze ahol mágnásmiska nyomja a pénzt, mint a Chelsea-be vagy az Interbe, ott nem lesz gond. Amíg a tulajnak kedve van...
A Leeds esete intő példa. Az össze-vissza költekezésnek BL-elődöntő volt az eredménye, aztán a csőd, a drága pénzen vásárolt játékosokat pedig töredékéért kapták meg a vérszagra gyűlő klubok, most a harmadosztályból harcol a csapat a feljutásért.
Hogy nem a levegőbe beszélek, álljon itt a Forbes legutóbbi szezon végén kiadott listája a leggazdagabb klubokról. Az adósságuk már hazánkét idézik, ahogy a lista szerint adósságmentes klubok trükkjeinek százai is, (amint interista fórumtársam is említette a Drukkerkocsmában), a vagyon arányában nézett 20-60%-ok még csúnyábbak, ha az éves bevételekhez viszonyítjuk, aminek többszörösével tartoznak, elsősorban angol klubok.
Persze ne reménykedjen senki, magyar csapat akkor sem fog használt zsigáért Céronaldót kapni, ha beüt ott a krach. Csak szóltam.