Karácsony Benőről lesz film, azért. Róla meg abból az apropóból, hogy 120 éve született az alig ismert nagy erdélyi író. (Hányat ismersz? Wass, persze, meg Tamási, Sütő... és még?)
Egy ember, aki azért halt meg, mert visszakaptuk Észak-Erdélyt. Ritkán szóba kerülő veszteség, amikor ezt emlegetik... u.is a magyar csendőrség segítségével került náci lágerbe - egész családjával együtt - az erdélyi magyar zsidó író. Aki akkora regényt ajándékozott nekünk a derűs életerőről, hogy csak Romain Rolland Colas Breugnon-jával állítható párba. Sőt. Mert a francia regény a pestises középkorban játszódik, a Napos oldal (1. kiadása: Kolozsvár, 1934) viszont a 20. századi Erdélyben...
Régen olvastam már: amikor elkezdték kiadni életművét - ami sajnos nem nagyon lendült be, de még lehet reményekedni. Ezt jegyeztem fel róla pár szóban magamnak, amikor kiolvastam remekművét: Hőse, Felméri Kázmér, a magyar Colas Breugnon, a székely szívósság, humor, életigenlés és hetykeség újabb jelképe lehetne Úz Bence vagy Ábel alakja után. Olyan derű parázslik a sorokból, ahogy csak a kora tavaszi szél képes melengetni. “Milyen ember vagy te, hogy mosolyogsz és jól érzed magad ebben a galád században?”- szögezik neki a kérdést, s még őt tekintik ordasnak, mert nem lesunyt fejjel szaglássza végig életét a falkában.
[Kieg.: változatlan címmel a Janus Egyetemi Színház vitte színpadra, Venyige Sándor átdolgozásában.]
Duna tv , nol.hu , stop.hu , Legeza Ilona a könyvről
Duna tv, vasárnap este, fél9-től.