A Kínai Népköztársaságban nem csak az utcákon és a köztereken, de a médiában is rendnek kell lennie. Előbbiről a Népi Rendőrség fegyveres és fegyvertelen egyenruhásai gondoskodnak, utóbbi a Párt megfelelő testülete, az internet esetében hardveres, szoftveres és emberi tartalomfigyelés és -szűrés feladata. Mintegy harmincezren dolgoznak azon, hogy a Kína Kommunista Pártja által veszélyesnek talált reakciós/imperialista gondolatok ne fertőzhessék meg a dolgozó népet.
A cenzori gépezet munkája egyrészt az online kommunikáció, másrészt az internetes tartalmak figyelemmel kísérése, a nem megfelelő hazai oldalak eltávolítása, a külföldiek blokkolása. Körülnéztem a magyar nyelvű honlapok között, hogy melyiket lehet megnézni és melyiket nem. Összesen három olyant találtam, amik totálisan elérhetetlenek a szálloda (gondosan megfigyelt) hálózatáról:
kuruc.info (Draskovics Tibornak minden oka megvan az elégedettségre, hiszen innen még a kurucinfós minimálváltozat sem érhető el)
tibet.hu
falun.hu (vélhetően nem a Tisza-tó parti aktív pihenés aggasztja a Pártot)
Gond nélkül elérhető viszont a tibet.lap.hu és más magyar Tibet-oldalak. Úgy tűnik, Tibetre sokkal kevésbé háklisak a kínai elvtársak, mint a falunkong vallásra: előbbire nyugodtan rákereshetünk, akár még az url-ben is szerepelhet, utóbbinál mindkét eset tabu. Ha egy-egy oldal belső keresője a keresési eredményeknél a böngésző címsorába beilleszti a keresett kifejezést, akkor ez is tiltás alá eshet. Így többek között az Index egyes találati oldalait sem lehet elérni innen:
index.hu/24ora?s=falun_gong
A fenti, illusztrációként szolgáló képfájl neve eleinte tartalmazta a tiltott szót, így nem is jelent meg, ráadásul utána pár percig a blog.huhoz sem fértem hozzá. Ugyanez a metódus működik más oldalak esetében is: ha rákeresünk a falunkongra (falun gong, vagy akár csak falun) a Google-nél, akkor utána még percekig elérhetetlenné válik az egész kereső - ez idő alatt még a „Mao's Great Leap Forward”-dal is hiába próbálkozunk.