Ma találkozik Orbán Viktor, a Fidesz és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke. Egykor szobatársak voltak a Bibó István Szakkollégiumban, majd mindketten részt vettek a Fiatal Demokraták Szövetségének megalapításában. 1993-ban mindketten versengtek a Fidesz vezetői posztjáért, Orbán győzelme után nem sokkal Fodor többedmagával az SZDSZ-be távozott. Így ő lett az első Fidesz-alapító, akiből miniszter lett 1994-ben, amikor az SZDSZ elfogadta az MSZP koalíciós ajánlatát. Orbán azóta is a Fidesz elsőszámú vezetője (hol de jure is, hol csak de facto), Fodor többször indult az SZDSZ elnöki székéért, de a legutóbbi tisztújításig mindannyiszor alulmaradt. Elnökké választását követően elfogadta Orbán meghívását - a nagy szakítás, 1993 óta nem volt hivatalos, kétoldalú találkozó a két párt elnökei között.
Ez mindenképpen nagy változás a korábbi állapotokhoz képest, bár az erősen kérdéses, hogy lesz-e valamiféle konkrét eredménye is a találkozónak: felsorolni is nehéz lenne a két párt közötti személyes sérelmeket (például Kövér László már 1991-ben árulónak nevezte azokat, akik az SZDSZ-szel kokettálnak, a 2002-es SZDSZ-kampány és Kuncze Gábor Mártíriuszozása is ugyancsak emlékezetes pillanata a Fidesz-SZDSZ kapcsolatnak), elvi különbségeket, nem beszélve az értelmiségi tábor és a szavazóbázis egymás iránti mérsékelt vonzalmáról.
Bár lehet, hogy az utóbbi nem is olyan durva, mint gondolná az ember. A Századvég és a Forsense a héten publikálta 500 fős, telefonos mintán végzett kutatást az SZDSZ, illetve Fodor megítéléséről. Ebből az derül ki, hogy a Fidesz szavazóinak 60%-a támogatná, ha az SZDSZ politikája közeledne a Fideszéhez. A Fidesz-szavazók 19 százalékának javult az SZDSZ-ről alkotott véleménye a legutóbbi hónapban, míg az MSZP-t választók 53%-ának romlott. Persze kérdéses, hogy (az esetleges mérési hibákon túl) mennyire lehet megbízni egy ilyen felmérésben: lehet, hogy egészen más eredményt kapnánk, ha csak a Fidesz törzsszavazóit kérdeznénk (nem pedig a jelenlegi, erősen felduzzadt szimpatizánsi tábort).
A Fidesz vezetésének is hasonló dilemmái lehetnek (személyes ízlésükön és érzelmeiken túl). A közelmúltban vezették be a pártban, hogy bizonyos időközönként online kérdőíven kérdezik meg többezer tag véleményét. Az ezen a héten indított, még le nem zárt kutatás többek között a két párt esetleges közeledésének fogadtatására vonatkozott.