Mint közismert, a rapzenét a kínaiak találták fel, oly sok minden más - például az esernyő és a talicska - mellett. Eredetileg kuaj-pannak hívták a műfajt, s több ezer évre tekinthet vissza. Bár ma már a fiatalok a dobgépes-lemezjátszós változatot kedvelik, még élnek a régi formák is:
A kuajpant a nagy Cseng Ho admirális vitte el Afrikába, akinek ugyan nem volt töke (fiatalkorában levágták szegénynek), de a fekákat mégis ő oktatta tökösségre, megismertetve velük a Ming-kor igazi pekingi groove-jaival és beatjeivel. A feketék aztán Amerikában saját találmányukként adták és adják el a cuccot, s vesznek a pénzből krekket és rezgő seggű nőket.
Na de borítsunk fátylat a múltra, nézzük, mi zajlik manapság Eurázsia egyelőre sárgább felén.
Kezdjük mondjuk a mongolokkal. Na, Kálmán rühelli őket, egyrészt, mert egyszer ük-ük-ük-üknagyapját lenyilazták, másrészt mert a nyelvükben nincs magánhangzó, harmadrészt az alábbi és ehhez hasonló számok miatt:
Kálmán jól meg is mondta nekik a magáét:
Elnézést a kis kitérőért, ezt nem tudtuk magunkban tartani. Visszatérve a hiphophoz, a mongolok próbálnak keménykedni. De még ha összefog egyik legnépszerűbb rock-, illetve rapbandájuk - nem fogják elhinni, ez utóbbi neve: „Tatár” -, akkor is csak ennyit tudnak kihozni magukból:
Ennyi épp elég a mongolokból. A japánokat a szívünk szerint kihagynánk, mert japánok; a hülye origamin, a valóban zseniális Pearl Harboron és az eszetlen gruppenszexen kívül semmit nem köszönhet nekik a világ. Nézzük meg, mire képesek a hiphopban:
Hát, valljuk be, ez nem túl sok, Kálmánéknál már ennél kevesebbért is lőttek főbe embert. Ugorjunk is gyorsan Koreába, a kimcsi és a seggfelismerő szerkezet őshazájába.
Valljuk be, ezért kár volt '50-ben visszaverni Kim Ir-szent. A koreai cowboy-gengszter viszont már jobban nyomja, nekünk ő a titkos favoritunk:
Talán érdemes pár percet szánnunk a vietnamiakra is. Az itt látható srácokat lehet, hogy egyszerűen csak sokat verték kiskorukban. Angolul próbálkoznak, ami (anatómiai adottságukat figyelembe véve) meglepően jól sikerült nekik:
A vietkongok becsületét ez a fiatalember menti meg, akinek minden mozdulatán érződik, hogy a zsigereiben van a rapzene szeretete, még azzal együtt is, hogy gyökereit ő sem tagadhatja:
Na de térjünk vissza a rapzene szülőhazájába, Nagy-Kínába. Innen első választásunk egy remek kis filmzene az isteni Jay Choutól. Minden van benne, amit az ember egy tökös rapszámtól elvár: nagy piros dobok, fuvola, és olyan flow, amiről Tupac csak álmodozott.
Természetesen a kínai gengszter-rap is legalább annyira világszínvonalú, mint maguk a kínai gengszterek. Bizonyságul álljon itt a Vasbambusz Klán remek klipje:
Kis körutazásunk végén ismerkedjünk meg a kínai nyelvű hiphop muzsika királyával, Mc Hotdoggal: az első felvétel egy igazi freestyle összecsapást örökít meg (a szemüveges fiatalember ő), a másik pedig az Anyatigris című szám klipje, amelyben sok csinos diáklány szerepel.
Reméljük, jól szórakoztak. Legközelebb a tibeti rapmetállal ismerkedünk meg. Már ha Uj Péter és Orbán Viktor engedélyezi.