Kiindulásként megnézzük, hogyan látják a közvéleménykutatók az egyes kérdések támogatottságának alakulását. A délután kiadott Századvég-Forsense elemzése szerint így nézett ki tavaly júniusban, illetve idén januárban, majd februárban:
Az 1000 fős mintán végzett kutatások CATI, azaz számítógéppel támogatott telefonos módszerrel készültek. A telefonos kutatások előnye, hogy gyorsabbak és olcsóbbak, mint a személyes megkérdezéssel dolgozók, ugyanakkor a reprezentativitásukat többen kétségbe vonják (nem egyenletes telefon-eloszlás, titkosított számok, magas válaszmegtagadási arány és hasonlók miatt).
Az adatokból az látszik, hogy a kórházi napidíj elutasítottsága a legnagyobb, de a vizitdíj és a tandíj eltörlése esetében is 66% fölött vannak a megkérdezettek körében az igenek. Tavaly június óta a nem-szavazatok tábora erősödött valamelyest, de nem lehet áttörésről beszélni:
- a kórházi napidíj esetében 85:13-ról 73:20-ra,
- a vizitdíjnál 78:19-ről 67:28-ra,
- a tandíj esetében 75:22-ről 68:26-ra módosult az igen/nem arány.
Januárról februárra jelentősen, 64%-ról 57%-ra csökkent a magukat biztos résztvevőnek mondók tábora. Az érvényes népszavazás (és a Fidesz) szempontjából pont ez jelenti a legnagyobb veszélyt: ha nem mennek el elegen szavazni. Mivel mindig sokkal többen mondják, hogy elmennek szavazni (pl. mert úgy érzik, ez a társadalmilag elvárt válasz), ezért a Századvég 47%-osra becsli a február eleji adatok alapján várható részvételt - ez szerintünk is reális nagyjából. Ebben az esetben a kórházi napidíj eltörlésére a választásra jogosultak 34%-a, a vizitdíjéra 31%-a, a tandíjéra 32%-a voksolna igennel, azaz a népszavazás mindhárom kérdésben eredményes lenne.
Ahogy az várható volt, a szocialisták táborában a tandíj esetében biztos többsége van a nemeknek, a vizitdíjnál már csak szolíd fölényben vannaka nemek, míg a kórházi napidíjat a szocialisták többsége is eltörölné.
Az eredmények előrejelzésében az utóbbi választásokon legjobban teljesítő Medián személyes megkérdezéssel és a Századvég-Forsense párosnál nagyobb mintával dolgozott. Ezt mérték:
Az ő számaik alapján az igenek tábora 3-5 százalékponttal csökkent, a nemeké 7-8 százalékponttal nőtt. Ez önmagában nagy változásnak tűnne, de ha a bázisadatokat figyelembe vesszük, nem sokat módosít a helyzeten: sokkal kevesebben szavaznának nemmel, mint igennel. A teljes lakosság 40%-a mondja azt, hogy biztosan elmenne és igennel szavazna a népszavazáson - ennek már a kétharmada is elég lenne az érvényességhez.
Érdekes megnézni azt is, mit mértek 2006 novemberében, illetve 2007 augusztusában (a népszavazási kérdések nagy része elvérzett időközben, de ennek a Fidesz csak örülhet, mert inkább a nagyobb támogatottságúak maradtak versenyben):
A dolgok jelenlegi állása szerint saját tippjeim jövő vasárnapra:
Részvétel: 44%
Igen szavazatok aránya a kórházi napidíjról szóló kérdésre: 71%
Igen szavazatok aránya a vizitdíjról szóló kérdésre: 67%
Igen szavazatok aránya a tandíjról szóló kérdésre: 57%
Szerintetek?