- Apa, honnan jön a Mikulás? – tette fel fiam a nagy kérdést ma reggel.
- Lappföldről. – vágtam rá a jól bejáratott választ. Aztán elgondolkoztam. Mi a fenét keresne a kis-ázsiai Szent Miklós püspök Lappföldön? És ki az a Joulupukki meg a Télapuból jól ismert Santa Claus, és az Újvilágba miért csak karácsonykor érkezik? Szegény gyermekeink nem nagyon érthetik, de valljuk be: mi sem. Tornóczky Anitával együtt kérdezhetnénk, hogy most akkor ezt így hogy? Mikulás Munkacsoportunk utánajárt.
Szent Miklós legendája
Miklós Kis-Ázsiában született a Krisztus utáni III. században. Már gyerekkorában csodák fűződtek a nevéhez. A legenda szerint születése napján talpra állt a fürdőkádban és csecsemőként a böjti napokon csak egyszer szopott.
Miklóst 270-ben Myra városában szintén csodás körülmények között püspökké választották. Az elbeszélések szerint Miklós szívén viselte a szegények, az elesettek és a gyerekek sorsát. Történt egyszer aztán, hogy a városban sétálgatva az egyik ház ablaka alatt meghallotta, hogy egy szegény család azon beszélget, hogy három lánya közül melyiket küldjék el rabszolgának, így szerezve némi pénzt a családnak. Másnap Miklós visszatért és egy erszény aranyat dobott be az ablakon. December 6-a volt. A jövő évben ismét ugyanekkor tért vissza és dobta be a tömött erszényt az ablakon. A harmadik évben a nagy hideg miatt bedeszkázták az ablakot. Miklós felmászott a kéményhez és ott dobta be az erszényt. A legkisebb lány épp ekkor tette a harisnyáját a tűzhelyre száradni, így az aranyak beleestek a fuszeklibe. A család először nem tudta, hogy ki az ismeretlen jótevő, mindig csak egy piros köpenyes embert láttak elszaladni, de az aranyakról hamar kiderült, hogy Miklós az ismeretlen ismerős.
Szent Miklós hosszú életet élt. A legenda szerint halálakor, december 5-én az angyalok vitték őt a Paradicsomba.
További Mikulások
Joulupukki, a finn Mikulás. A finnek szerint az igazi mikulás a Fül-hegy (Korvatunturi) gyomrában lakik. Onnan ered útjára minden évben. Nem tudni miért, de néhány éve azzal hülyítik a magyar gyerekeket is, hogy a Mikulás Lappföldön székel. Ezt persze megtoldják azzal, hogy évről-évre Joulupukki a Helsinki-Budapest járaton Magyarországra látogat. Az egész nem más mint egy jól kigondolt finn országimázs-projekt.
Santa Claus, az amcsi Mikulás. Az amerikai Mikulás (Sinter Klaas, Saint Nik-klaas) hagyományait az Új Amszterdamba (New York) betelepülő hollandok terjesztették el a XVII. században. A mai Télapus Mikulás képe egy XIX. századi gyermekversikének és a hozzá fűzött képillusztrációnak köszönheti létét. Sokan meg vannak győződve róla (az üdítőitalgyártó legnagyobb örömére), hogy a Mikulást a Coca-Cola öltöztette pirosba, de ez csak egy városi legenda.
Gyed Maróz (aka Télapó), az orosz Mikulás. Negyven évig rendszeresen látogatta a magyar gyerekeket is, a klerikális reakciós Szent Miklós elleni küzdelem jegyében. Számos imázs-elemben különbözik nyugati kollégáitól: vékony testalkatú, kucsmát visel és Hópelyhecske kíséretében trojkán járja a behavazott utcákat.
A nagykarácsonyi Mikulás. A Fejér megyei Nagykarácsony községe időben ismerte fel a szantaklausz-bizniszben rejlő lehetőségeket. Szeretetpostát és Mikulásházat üzemeltetnek a faluban, ahová szeretettel várnak mindenkit. De az ünnep elmarkecolása miatti hümmögésünket hamar felülírja a falu polgármesterének, Réz Istvánnak a kedves beköszöntője: ez az áldott ember ugyanis hisz a Mikulásban: „Reményeim szerint, aki virtuálisan látogat el hozzánk, az kedvet kap ahhoz, hogy személyesen is találkozzon a legismertebb lakónkkal, a Mikulással: Ő egész évben közöttünk él, itt van a lakása. Advent idején rengetegen keresik fel, és töltenek el vele egy kevés időt boldogan és gondtalanul” - írja a polgármester úr. Hát nem czukiye?
Az igaz magyar Mikulás. Kedvenc Mikulásunkat könnyen megismerni Árpád-sávos zászlajáról. Az idegenszívű konzumkollégákkal ellentétben tudja, mit jelent az: magyarnak lenni. Rendszerint útlezárós demonstrációk környékén tűnik fel.
A nagy Mikulás svindli
Válogatás a leghülyébb online Mikulásokból:
Különböző zenei stílusban éneklő Mikulás
Csomagot dobáló Mikulás
Zenélő-táncoló rénszarvasok