A magyar tévéadók silányságáról, a vélt vagy valós népbutításról már megírtuk a magunkét az októberi Reakcióban (szaladjatok az újságoshoz, már csak néhány napig lehet kapni). Mára a mozi is a gigantomán szórakoztatóipar része lett, CGI effektusok és Dolby Surround hanghatások univerzumában kapcsolódunk ki a valóságból két órára.
Ritka lehetőség, hogy a valóságnak tükröt tartó, izgalmas dokumentumfilmek tucatjaira ülhetünk be egy héten keresztül. Holnap, kedden kezdődik a V.E.R.Z.I.Ó. nemzetközi emberi jogi dokumentumfilm fesztivál Budapesten. Négy helyszínen (Toldi, Cirko-gejzír, OSA-archívum és a Goethe Intézet) negyvenkét dokufilmet vetítenek le hat nap alatt az érdeklődő közönségnek. Pillanatképek a 21. század első éveiből, tükrök magunk és a nagyvilág elé.
Néhány filmajánló következik:
Csodák kalmárjai (Gilles Remiche, Belgium, 2006, 52'): Gyógyíthatatlan betegségeket kúrálnak kézrátéttel, mobiltelefonon vagy a tévén keresztül. Reménytelen szegénységben élők, próféták, apostolok, messiások – és nagy zsák pénzek nyomában Kongóban.
Az esély (Trencsényi Klára, Magyarország, 2007, 57'): A rendszerváltást követően százezerszámra szűntek meg a munkahelyek a nehéziparban és a bányákban. Az évek óta munka nélkül élő, megváltozott munkaképességű pécsieken segít az a projekt, amit most szintén a felszámolás fenyeget.
Dübörög a nemzeti rock (Bori Kriza, Hungary, 2007, 70'): A magát nemzeti rockzenekarként azonosító, skinhead, neonáci Romantikus Erőszak együttes portréja. Hívószavaik: Trianon, zsidók, cigányok, Fradika, 100 százalék magyar, ria-ria-Hungária és fegyverbe. Szélsőjobbos szubkultúra Magyarországon.
Fiatal, náci és büszke (David Modell, UK, 2002, 49'): M. Collett a szélsőjobbos Brit Nemzeti Párt tagja, egyetemista, az ifjúsági csoport elnökaspiránsa. Ideálja Hitler. Gyúrópad vagy kampánykörút: a kamera ott van.
Hazám, hazám (Laura Potras, US, 2006, 90'): Az amerikai megszállás alatt élő irakiak mindennapjai egy amerikai filmes szemével. Középpontban egy iraki orvos, Dr. Riyadh, 6 gyerek apja, a szunnita párt képviselőjelöltje.
Kabbala Kabulban (Dan Alexe, Belgium, 2006, 87'): Isaac és Zabulon a két utolsó afgán zsidó az elhagyott, romos kabuli zsinagógában él - szitkozódva, gyűlölve, egymást ócsárolva. Ki hányta ki az ősök sírját, ki adta el a tórát, ki jelentette föl a másikat?
Kilenccsillagos szálloda (Ido Haar , Izrael , 2006 , 78'): Palesztin illegális munkások a megszállt területeken: luxusházakat építenek nappal, összetákolt sufnikban alszanak éjszaka. Attól rettegnek, hogy a hatóságok visszatoloncolják őket.
Orvosi vizsgálat (Hélène de Crécy, Franciaország, 2006, 91')
A francia társadalom sajátos perspektívából, egy vidéki körorvos betegei szemszögéből.