(Via felvagunk.blogter.hu)
Mivel itt kérdezem meg, könnyű lesz a válasz: vajon mi a közös a következő szerzőkben? Tolsztoj, Ezra Pound, Semprun, Ibsen, Krúdy, Kosztolányi, Márai, Nagy László, Jorge Amado, Jorge Luis Borges, Bertolt Brecht, Julio Cortázar, Csehov, Lion Feuchtwanger, Graham Greene, Aldous Huxley, Henrik Ibsen, James Joyce, Franz Kafka, Nikosz Kazantzakisz, Astrid Lindgren, Alberto Moravia, Vlagyimir Vlagyimirovics Nabokov, George Orwell, Fernando Pessoa, Marcel Proust, Oswald Spengler, August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Evelyn Waugh és Virginia Woolf. (Stb. stb...)
Ugye, kitaláltátok?
Nem kapták meg.
És mit mondanak nekünk ma ezek a nevek:
José Echegaray y Eizaguirre, Giosuè Carducci, Rudolf Eucken, Verner von Heidenstam, Karl Adolph Gjellerup, Henrik Pontoppidan, Grazia Deledda, Pär Lagerkvist, Saint-John Perse, Jorgosz Szeferisz, Sömuel Joszéf Agnon, Vicente Aleixandre, Odisszeasz Elitisz, Jaroslav Seifert, Nadine Gordimer?
(Persze, aki itt is talált jó ismerőst, az büszke lehet magára… Tényleg)
Well, idén Doris Lessing (1919) brit író kapta a 2007-es irodalmi Nobel-díjat.
A 87 éves, perzsiai születésű írót úgy méltatja az akadémia indoklása, mint "azt a női tapasztalatokkal rendelkező elbeszélőt, aki műveiben kétkedéssel és látnoki erővel vizsgálja a megosztott civilizációt". Ami azt is jelentheti, hogy egy régóta készülődő iráni háború árnyékában egy perzsa-angol szerzőt tüntetnek ki…
Magyarul három (?) könyve olvasható: az Eldorádó (elbeszélések, Új M. Kiadó, 1956) és
Az ötödik gyerek (regény, M. Kvklub 1994, 1995). Ja és persze első, 1949-es regénye is megvan: A Fű dalol (1972, Magvető)
(Az index.hu említi még fordításban Az arany jegyzetfüzetet is... - ezeknek nem lelem nyomát. Bár én tévednék, nem a Zindex.)
Szerepel még a Fel a nagyvárosba c. novellájával a Huszadik századi brit novellák c. antológiában (Noran, 2005), valamint a Drága illúzió Mai angol elbeszélőkben is (Szépirodalmi, 1981).
Az írónő Doris May Tayler néven látta meg a napvilágot Iránban 1919 október 22-én. Korán felfedezte Dickens, Scott, Stevenson, és Kipling műveit, de nagy hatással voltak rá D. H. Lawrence (jó pont..!), Stendhal, Tolsztoj, Dosztojevszkij írásai. Első novelláját 1949-ben publikálta.Nos, műveiről csak keveset találtam magyarul… leginkább ezt:
Sándor Bea: Doris Lessing Az antifeminista feminista író
„Doris Lessing feminista ikonfigura. Nőíró, aki az 1950-es évek óta sokat írt nőkről, alkotó, válságba került, rossz házasságban élő vagy az önállóságot kedvelő, és alkalmasint sok erőfeszítéssel meg is valósító nőkről: így lett erős nőfiguráival sokat idézett feminista szerző a regényszerzők és karakterek maszkulin világában.
Ugyanakkor rendszeresen bírálja a feministákat. Már egyik legsikeresebb műve, a Golden Notebook ("Az arany jegyzetfüzet") előszavában is kitér arra, hogy szerinte őt a feministák "használják", és míg a nők egyenrangúságát és önállóságát ő maga is támogatja, gondosan ügyel arra, hogy a feministák elidegenített "ők" maradjanak a szövegben. 2001-ben az edinburghi fesztiválon egyenesen kikelt az általa egyszerűen és sztereotip módon férfigyűlölőnek nevezett feministák ellen…” (ÉS.hu)