Ukrajnának ma is része a Krím, a Kreml nem az orosz nép érdekében cselekszik, az USA pedig nem felelős a közel-keleti helyzet kialakulásáért – mondja Dan Baer a Mandinernek. Az Egyesült Államok EBESZ-nagykövete az ukrán helyzetről szóló konferenciára érkezett a héten Budapestre. A Clinton-klánhoz baráti szálakkal kötődő Baer szerint „elnyomó rezsimek mindig megpróbálják a demokratikus hangokat megtámadni, föld alá szorítani, akár meggyilkolni. Az, hogy mi pedig segítséget nyújtunk nekik – ez továbbra is az amerikai politika fő iránya lesz”. Interjúnk.
„Abban, hogy a közel-keleti válság egyáltalán kialakult, ugye érzi országa felelősségét? Mégiscsak önök mentek be Irakba a britekkel, ami a mai helyzet nullpontjának is tekinthető.
Ezekkel a kérdésekkel mindig az a gond, hogy abból indulnak ki, mintha tudnánk, mi történt volna ellenkező esetben.
Mondhatja, hogy igen, felelősek vagyunk, vagy hogy nem, nem vagyunk felelősek.
Amit az elmúlt években tettünk: keményen dolgozunk, hogy lezárjuk a konfliktust. Ma ott tartunk, ahol tartunk. Minden napot úgy érdemes elkezdeni diplomataként, politikusként, hogy a nap végén jobb helyzetben legyünk, mint reggel voltunk. Ezt tesszük.
Rendben, de ha nem mondják ki, hogy a demokráciaexport nem jött be, félő, hogy a jövőben is hasonlóan járnak el. Az meg látjuk hova vezet: gyűlölethez a nyugati világgal szemben, az iraki kaland utóhatásait pedig Európa is a saját bőrén érzi – ma már migránstömegek formájában is. Tehát: sikeresnek érzi a demokráciaexportot a Közel-Keleten?
Rengeteg értelmezés létezik azzal kapcsolatban, hogyan jutottunk el a mai közel-keleti helyzetig. Én inkább a történészekre bíznám ennek megválaszolását. Mi, politikusok is tanulunk persze a tapasztalatokból, ez minden felelős ember és politikus feladata is. Még egyszer: a jövővel kapcsolatban az a legjobb, amit tehetünk, ha nemzetközi partnereinkkel a békés konfliktusrendezésért dolgozunk. Ami meg a demokratikus fejlődésre vonatkozó kérdést illeti: Obama elnök és az adminisztráció több tagja többször is elmondta az elmúlt hét évben, hogy a demokrácia otthon kezdődik. Elnyomó rezsimek mindig megpróbálják a demokratikus hangokat megtámadni, föld alá szorítani, akár meggyilkolni. Az, hogy mi pedig segítséget nyújtunk nekik – ez továbbra is az amerikai politika fő iránya lesz, ahogy mind demokrata, mind republikánus kormányzatok idején is végig az volt az elmúlt évtizedekben. Mégis, a változás elmélete, ha úgy tetszik, mindenképp az, hogy minden demokratikus átrendeződés addig tartós, ameddig a helyiek a motorjai a saját társadalmaikban.”
Stumpf András interjúját híroldalunkon olvashatják.