„VAJDA ÉS WEISS Budapest, V., Fürdő-utcza 4. szám. Raktáron tart minden szakma részére Reklam plakátot, Reklam naptárt czégnyomással. Utczai (affiche) és kifüggeszthető plakátot papir, galván és celluloid kivitelben. Reklam különlegességek! Képes lev. lapok ujdonságai! Minták, illetve vázlatokkal szívesen szolgálunk.”
A Monarchia korszakához majdnem annyian értenek Magyarországon, mint a focihoz és az izraeli-palesztin konfliktushoz. Ha azonban továbbra is kíváncsiak vagyunk arra, milyen is volt valójában a dualizmus összetett, izgalmas, feszültségektől sem mentes, de azért máig is utolérhetetlen tempóban fejlődő korszaka; böngésszünk egyet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár most elkészült új online adatbázisában, amely az előző századvég és századelő Budapesti Czim- és Lakásjegyzék kiadványait dolgozta fel, mindenki számára elérhető módon.
Az adatbázisban összesen 30 kötet, 50523 oldal érhető el kereshető formában. A kézikönyvek egyebek közt tartalmazzák Budapest betűrendes ház- és telekjegyzékét a tulajdonosok nevével, a képviseleti és az államhatalmi szervek, hivatalok adatait, az egyesületek, a vállalatok és különböző foglalkozáscsoportok jegyzékeit, az iparosok, kereskedők és egyéb szolgáltatásokat végzők listáját; továbbá Budapest lakosainak betűrendes lakcímjegyzékét – nem beszélve a jegyzékeket kísérő korabeli, hangulatos hirdetésektől.
A czim- és lakásjegyzékeken keresztül megelevenedik a régi Budapest; ez a német, magyar, tót, rác, zsidó, görög és még ki tudja hány népcsoportból álló, két poros kisvárosból épp hogy csak egyesülő, rohamosan fejlődő olvasztótégely.
Az online adatbázis igazi kincsesbánya mind a történészek, városkutatók, urbanisták, mind a civilek számára. Akinek távoli felmenői is Budán vagy Pesten éltek, kiválóan használhatják a családfakutatás céljaira is, hiszen pontos adatokból lehet összeállítani a dédapa, ükmama életútját, sorsát, élete színhelyeit is.
Szívesen várjuk kommentekben azok történeteit, akik máris találtak információkat saját családjuk múltjáról az adatbázisban.