Az egyik kedves partnerünk továbbította felénk Vadai Ágnes levelét, amiben a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője országgyűlési fejléces papíron figyelmezteti nagyon előzékenyen hirdetőinket, hogy a hirdetéseiket megjelenítő Mandineren nem megfelelő a moderálás. A levél az alábbiakban teljes terjedelmében olvasható (kattintásra nagyobb méretben is):
Szerkesztőségünk felé sem Vadai képviselő asszony, sem pártja, a Demokratikus Koalíció nem jelezte semmilyen formában, hogy sérelmezne bizonyos hozzászólásokat. Ez azért is meglepő, mert egyébként rendszeresen kapunk emaileket a DK-tól. Képviselő asszony valamiért úgy gondolta, hogy akkor teszi a legnagyobb szolgálatot a vélemény, a szólás és a sajtó szabadságának, ha hirdetőinkre nyomást gyakorolva adja tudtunkra aggályait.
A Mandiner vonatkozásában antiszemitizmust és rasszizmust emlegetni messzemenően tisztességtelen és igazságtalan dolog, országgyűlési fejléc ide vagy oda. A levél szerzője is nagyon jól tudja, hogy a hozzászólások semmilyen szempontból nem minősülnek szerkesztőségi tartalomnak, azokért egyedül szerzőjüké a felelősség. A moderálás több okból is minimális oldalainkon. Egyrészt a Mandinerre érkező, napi több tízezer hozzászólást csak végigolvasni is megoldhatatlan feladatot jelentene egy pár fős szerkesztőség számára (ha valaki emailben sérelmezi valamelyik komment jogszerűségét, azt természetesen a jövőben is megvizsgáljuk, és indokolt esetben eltávolítjuk). Másrészt nem hisszük, hogy egy komment eltüntetésével magát a gondolatot is kiradíroznánk. Komoly paradoxona ez a szólás- és véleményszabadságnak, és abszurd módon sokszor pont azok kiáltanak a hozzászólások cenzúrájáért, a szerintük nem megfelelő vélemények eltüntetéséért, akik egyébként a szólás- és véleményszabadság zászlaja alatt feszítenek.
A hozzászólások kezelésének dilemmája sokadszorra merül már fel a szerkesztőségben. Talán az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha egyszerűen megszüntetnénk a hozzászólás lehetőségét, ezzel azonban pont a web 2.0 egyik lényegi értéke, az általunk nagyon fontosnak tartott vita lehetősége tűnne el. Úgy gondoljuk, hogy mindenkinek meg kell adnia a lehetőséget véleménye elmondására, akkor is, ha nem ért velünk egyet, vagy akkor is, ha éppen rólunk ír csúnya dolgokat – ő így gondolja, a nevét/nickjét adja hozzá, lelke rajta. Saját felméréseink szerint olvasóink 52%-a rendszeresen, 43%-a pedig alkalmanként szokott hozzászólásokat olvasni, s mindössze 5% az, akit nem érdekelnek a kommentek, így látható, hogy széles igényeket kielégítő szolgáltatásról van szó.
Ezért aztán továbbra is mindenhez hozzá lehet szólni a Mandineren, csak egy régóta érlelt változtatást vezetünk be: a hozzászólások megtekintéséhez szükség van egy plusz kattintásra (de csak egyszer, mivel az oldal megjegyzi látogatóink kommentügyi preferenciáját). Így mostantól az olvas kommenteket a Mandineren, aki kifejezetten erre vágyik. Emellett régóta dolgozunk egy kommentminősítő algoritmuson is, ha elkészülünk vele, azt is bevezetjük majd.
És persze: továbbra is hiszünk a szólás, a vélemény szabadságában és az egyén felelősségében.
Az utolsó 100 komment: