Az utóbbi években Szlovákiában szokatlan időtöltésnek számított kisebbségiként a nyelvhasználati jogok mellett küzdeni. A polgári ellenállás netovábbját az SNS-plakátokra rajzolt obszcén gesztusok, vagy (jellemzően délről érkező turisták hagyatékaként) egy-egy Nagy-Magyarország matrica jelentette a helységnévtáblákon. A helyzet az utóbbi hónapokban megváltozott, a közösség végre életjeleket adott magáról. Pozitív üzenetekkel a fennmaradásért – nagyjából ezzel a szlogennel lehetne jellemezni az elszaporodó gerillaakciókat és a „Fontos vagy!” mozgalmat.
Az aktivisták feltűnése nem volt előzmények nélküli. A Fico-kormány idején keményebb, szankciókkal tarkított államnyelvtörvényt fogadtak el (...egyáltalán mennyi értelme van az államnyelv fennmaradását törvénnyel védeni?), a nemzetiségi konfliktusok gerjesztése pedig egyenesen a szlovákiai nacionalisták stratégiájává vált. A választásokat megelőző hónapokban például új, látványos helyre került a komáromi Cirill-Metód szobor, megakadályozták Sólyom László belépését az ország területére, a leköszönő parlament pedig egy utolsó húzással megtiltotta a kettős állampolgárság legális felvételét. Utóbbi pár dolog a „Fontos vagy!” mozgalom célját ugyan nem érinti, de magyarázza, miért váltak az emberek annyira dühössé, hogy az a polgári aktivitás terén is megmutatkozott.
A Híd kormányra kerülésével Bugár Béláék pártjától a felgyülemlő nemzetiségi problémák megoldását várta a felvidéki magyar közösség, de az elvárások csak részben teljesültek be. Ami a szlovákiai kisebbségek nyelvhasználatát illeti, a nyelvtörvény enyhült, de nem eléggé. És ami még nagyobb problémát jelentett, a folyamatosan változó szabályok miatt a magyarság jogtudata is mélypontra süllyedt: azaz a nagy többség máig nincs tisztában azzal, hogy hol és mikor kommunikálhat anyanyelvén jogosan, horribile dictu büntetés nélkül, és hol nem. Ez a bizonytalan állapot vágta ki végleg a biztosítékot.
Tiltakozni sokféleképpen lehet. Át lehet firkálni a szlovákul írt táblákat, gyújtó hangú cikkeket publikálhatunk az újságokban, vagy a Facebookon. És van a tiltakozás, az ellenállás legnehezebb, egyben legértelmesebb formája: amikor az aktivisták semmiből létrehoznak valami jót és szokatlant, példát mutatva a többieknek. Komoly fejlemény, hogy ezt az utat járják végig a felvidéki civilek is.
A kétnyelvűség szorgalmazása kulcsszerepet játszik a polgári akciók céljaiban. A magyar kisebbség még mindig sok helyütt domináns, de a kisebbség nyelvén írt feliratok, hivatalos iratok eltűntek, rosszabb esetben még az üzletekben sem tudunk magyarul kommunikálni a nyelvet nyilvánvalóan beszélő eladóval. Ami még rosszabb, a jelenség azt hozza magával, hogy a közösségből lassan kiveszik a szégyenérzet. Ha valaki elhiteti magával, hogy a magyar nyelv konyhanyelvvé válása természetes állapot, minden lelkiismeret-furdalás nélkül mond le olyan jogokról, amelyek a hivatalokban megilletnék. A vásárlás során meg főként – teljesen abszurd dolog belegondolni, hogy a fizető vevő az eladóhoz alkalmazkodik abban, hogy milyen nyelvet használ.
Magyarországiként olvasva a fenti sorokat talán érthetetlen dilemmákról van szó, de ha valaki mindkét nyelvet beszéli, komoly problémákat okozhat annak a megítélése, hol alkalmazkodik a többséghez, és hol alázkodik meg előtte.
Az egészséges közösségi jogtudat megteremtésének egyik módja a figyelemfelkeltés. Így jelenhettek meg a kétnyelvűséget követelő matricák, a csak szlovákul írt óriásplakátokon jelentkező tiltakozó feliratok, vagy egy gerillaakció részeként felállított kétnyelvű közlekedési tábla. A „Fontos vagy!” mozgalom egy újabb láncszem: egy olyan civil kezdeményezés, ami a vállalkozásokat ösztönzi a magyar feliratok átvételére. A mozgalom matricájával jelölik azon boltokat, üzleteket, amelyek felvállaltan és tudatosan két nyelven – szlovákul és magyarul is – kommunikálnak vevőikkel. „Ahol ezt a matricát látod, ott biztos lehetsz abban, hogy a kiszolgálásnál és az ügyintézésnél megtisztelnek nyelvedben és kultúrádban” – hirdetik a kezdeményezők. A labda pedig a vásárlók térfelén pattog. Vajon tényleg kimutatható előnye származik a boltosoknak abból, ha extra szolgáltatásként magyarul kommunikálnak a vevőkkel? Ezt az idő fogja megmutatni. A szlovákiai magyar közösség öntudatossága hivatalosan is próbára van téve.