Michele az esti málnás sört megelőzően elcsámpázott a mikrofonig és belémondta: nem tartozik Brüsszelre, hogy Sólyom Lászlót kitiltották Szlovákiából. Az Európai Bizottság igazságügyi szóvivője elropogtatta még azokat a mondatokat is, amiket a Schuman téri bullshitgenerátor aznap kidobott. Kétoldalú ügyről van szó, de azért elemzik a kialakult helyzetet. Egyébként sincs még uniós törvény a hivatalos személyek szabad mozgására.
Nem ez az első alkalom, hogy az EU képmutatása miatt kinyílik a bogáncsvirág az ember zsebében. A szlovák nyelvörvény vitájában így hangzott az alibizés: nagyon sajnálják, hogy konfliktus alakult ki Budapest és Pozsony között, de sajnos nincs rá jogi keret, hogy nyelvhasználati ügyekben Brüsszel fellépjen – sajnálkozott az unió egyik biztosa. A többnyelvűségért felelős.
Értjük mi, hogy elkéne valami jogi felhatalmazás a helyzet közösségi kezeléséhez. De azért hadd dörögjünk valamit a lapszélre. Az EU elviekben azért politikai közösség, mert képes politikai állásfoglalásokra. Azon elvek alapján, amelyekre ásítástól ásításig hivatkozik. Lehetett volna legalább egyetlen kóbor uniós kacorkirály, aki kimondja: Sólyom kitiltása nem felel meg „arányosság elvének” és a szlovák nyelvtörvény hiába „legitim”, a júliusi módosításai egyáltalán nem azok. Esetleg halványan hozzátehette volna, magán- és nem testületi véleményről van szó.
Ha az EU állandóan szabott jogi keretekre és kötött kezekre hivatkozik, akkor ne nyivákoljon, ha a zemberek távol lévőnek érzik az egész csillagos cirkuszt és leszavaznak az antibrüsszeliánus pártokra. Ha a szlovák nyelvtörvény rendjén való és az EU-nak nincs dolga, akkor ne kreáljanak értelmetlenül többnyelvűségért felelős biztost (ennél így még egy marsexpedíciós, vagy egy euróérmék hátlapját felügyelő tárcának is több értelme van).
S harmadjára, ha a magyar-szlovák vita a két ország belügye, akkor az unió más területeken is maradjon a saját csigaházában. Ne ordibáljon a szőnyeg alól sokezer kilométerre tévelygő diktátorokra, és ne bátorítsa a belarusz ellenzéket. De ne ítéljen Szaharov-díjat bebörtönzött pekingi aktivistáknak sem. Elvégre itt is idegen országok belügyéről van szó.
Szolidaritás és egység a sokszínűségben. Meg a fogatlan nénikétek.
Az utolsó 100 komment: