Március 15-én általában aktivizálódnak a különböző politikai mainstream és szubkultúrák, s ez idén sem lesz másképp. Így aztán ünnepelni vagy politizálni vágyó honfitársaink az ország minden településén találnak kedvükre való programot. Mi itt a főváros jelentősebb eseményeit vesszük sorra.
A megemlékezéssorozat már szombaton megkezdődik: 18.00-kor a Pax Hungarica nevű, önmagát hungaristának valló mozgalom szimpatizánsai a Március 15. téren gyűlnek össze ünnepelni. Itt Dósa István, a Magyar Gárda egykori, a Független Magyar Gárda jelenlegi főkapitánya mond beszédet „Kedvelem a teltkarcsú, középkorú közalkalmazott hölgyeket” címmel.
Vasárnap, 15-én reggel 9.30-kor a Kossuth téren katonai tiszteletadással, a közjogi méltóságok jelenlétében felhúzzák a Magyar Köztársaság és a Nemzetközi Valutaalap lobogóját.
Belváros-Lipótváros önkormányzata 10.30-kor várja a kerületi lakosokat a Szent István téren. Itt a Kormorán Memory Band és a kerületi iskolák ünnepi műsorai után Rogán Antal polgármester mond beszédet, amelyben egyrészt méltatja az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseit, másrészt közli az egybegyűltekkel, hogy Krumpli kutyát elaltatta. „Gyűlöltem azt a kurva dögöt - vallja be beszéde végén. - Nagyon sajnálom, hogy a píárosaim csak most járultak hozzá, hogy kinyírjam. Soha többé semmilyen állatot nem engedek be a lakásba!”
A Múzeum kertben 9-től zajlanak a programok, 11.00-tól „Közös tavaszunk” címmel kezdődik látványos ünnepi előadás 200 táncos, Dobó Kata és - az előzetesen kiadott programban még nem szereplő - Gyurcsány Ferenc közreműködésével. Itt, miután egy színész elszavalja a nemzeti dalt, majd gyermekszínészek korhű ruhákban élőképeket mutatnak be 1848 forró tavaszáról, a miniszterelnök lép a mikrofonhoz, s hosszú beszédet mond. Ebben kifejti: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc vezetői mai utódjaiknak is példaként szolgálhatnak. A korszak nagy államférfiúi tudták, mikor kell várni, tudták, mikor kell lépni, s azt is tudták, mikor jutottak el olyan borzasztó szintre az események, hogy már képtelenek az ellenőrzésük alatt tartani őket. Ilyenkor e politikusok félreálltak. „Jómagam, higgyék el, sokáig komolyan hittem, hogy képes vagyok Magyarország hasznára válni – mondja könnyivel küszködve a miniszterelnök. – Most azonban már teljesen világos számomra, hogy képtelen vagyok feladataimat ellátni. Nem tudok jó és működő programot kitalálni, nem tudom hatékonyan irányítani a magyar államot, rossz embereket ültetek a rossz posztokra, döntéseim katasztrofálisak, és még lopok is. Mostanában sokat jártam külföldön, ahol mindenki kiröhögött, Merkeltől Putyinig, Barrosótól Ficóig. Állati megalázó volt. A szállodákban mindig a legrosszabb szobát kaptam, esténként csak a szomszédos tűzfalat nézhettem Európa legszebb fővárosaiban. A szobapincért baszott jönni, ha hívtam, vacsoránál pedig elhúzódtak tőlem a többiek. Nem tudom bizonyítani, de biztos vagyok benne, hogy Brüsszelben a szakács a konyhában belehugyozott a nekem szánt levesbe, én meg kénytelen voltam megenni, mert ha nem teszem, nem hívnak meg többet. Itthon se sokkal jobb a helyzet, van még egy-két seggnyalóm, de rajtuk kívül mindenki érezteti velem: az én időm lejárt, egy lúzer faszorrú majom vagyok. Könnyűnek találtattam. Kedves barátaim, ezen a szép ünnepen bocsánatot kérek Önöktől, amiért csak most jöttem rá minderre.” Ezután Gyurcsány Ferenc bejelenti, hogy minden hivatalos és párttisztségéről azonnali hatállyal lemond, s felszólítja a szocialista frakciót, hogy – mivel a jelenlegi helyzetben erős legitimitású és többségű kormányra van szükség – a legközelebbi ülésnapon szavazza meg a parlament feloszlatását. Az erre vonatkozó indítványt ő maga fogja benyújtani. Az új kormány megalakulása után visszavonul a közélettől, és megígéri: soha többet nem köt üzletet állami vagy önkormányzati szervvel vagy vállalattal, s a továbbiakban piaci árom vásárolja az áramot is. Cégei irányítása mellett illemtankönyveket fog olvasni, és semmiképpen nem ír kibaszott jó könyveket a modern baloldalról.
13.00-tól a Petőfi-szobornál „A szabadság csendje” címmel Budapest városa, illetve annak SZDSZ-es vezetése tart ünnepi megemlékezést. A rendőrség ezúttal nem állít kordonokat, a köztársasági őrezred és a készenléti rendőrség nincs jelen, motozásra sem kerül sor. Az ünnepség fő szónoka, Demszky Gábor a kezdetben fütyülő, majd elcsendesedő tömegnek elmondja: Ahogy 1848-ban Pestről indult el a forradalom, úgy 2009-ben is innen kell kiindulnia Magyarország megújulásának. Márpedig Budapest az ő vezetése alatt stagnáló, rohadó, közömbös, lélektelen, összeszart és -hányt koszfészekké vált, ahol még az a kevés végrehajtott vagy elkezdett beruházás is csak sikkasztási célokat szolgált. „Nem bírom tovább – fakad ki a főpolgármester, majd megnevezi azokat a pram, sedo és egyéb elő- és utótagokkal ellátott gyógyszereket, amelyeknek segítségével az elmúlt tizenöt évben sikerült elkerülni a teljes összeomlást. - De most már kész, vége – jelenti ki. – Többet be sem teszem a lábamat ebbe az elbaszott városba. Irányítsa, aki akarja! Nálam csak jobb jöhet. Azt tanácsolom neki, hogy a 4-es metrót felejtse el, azt az egészet egy bizonyos enzim hiánya okozta az agyamban. És most jöhetnek a tojások, látják, nincs esernyőm.” Ezután néhány percig magába roskadva áll a színpadon – csak egy tojást hajítanak felé, ami a nadrágja szárán loccsan szét, de észre sem veszi –, majd feladja magát a Pesti Barnabás utca forgalmát elterelő közlekedési rendőrnél. „Részletes, feltáró jellegű beismerő vallomást akarok tenni!” – hallják még, akik a közelében állnak, amikor beszáll a rendőrautóba.
Szintén 13.00-tól a Hősök terén a Magyar Gárda avatására gyűlnek össze az érdeklődők. Itt Kiss Róbert, a gárda főkapitányba rövid beszédben bejelenti: kétéves működése során a Magyar Gárdáról kiderült, hogy semmi értelme nincs, legfeljebb a balliberális sajtónak ad muníciót a nácizáshoz. Parlagfüvet alig irtott, vért sem adott többet néhány liternél, a cigányoktól pedig a gárdisták is félnek, úgyhogy a szervezet feloszlik. Ezután a főkapitány felszólítja a gárda tagjait, hogy lépjenek be a helyi polgárőrségekbe, ahol hatékonyabban tevékenykedhetnek a közbiztonság megőrzéséért. Az eseményen fellépő Kurul dobosok (volt Szilaj Dobcsoport) szintén feloszlik, majd katolizál.
14.00 órától a Fidesz tart ünnepi megemlékezést a Dísz téren, a Budai Várban. A rendezvány fő szónoka, Orbán Viktor visszafogott, higgadt beszédet mond a mintegy tízezres hallgatóság előtt. Bejelenti: szakértők százainak bevonásával elkészült a Fidesz új programja, amely rövid távon a válság kezelésére, hosszú távon Magyarország új fejlődési pályára állítására öszpontosít. „Tisztelt hölgyeim és uraim, lássuk be: végighazudtuk az utolsó 4-5 évet. Nyilvánvaló volt, hogy az, amit állítottunk, vagyis az, hogy az emberek életszínvonalának csökkenése nélkül is képesek lennénk felpörgetni a gazdaságot, csökkenteni az állami újraelosztást és az adósságot, az nem igaz. Mondjuk ki: akár mi kerülünk kormányra, akár más, nagyon nehéz idők jönnek. Új programunk szerint csökkenteni kell az inaktívak támogatását az aktívak javára. A 13. havi nyugdíjat meg kell szüntetni, s amennyire a gazdasági helyzet engedi, a gyereket vállalókat kell segíteni. Valakik rosszul fognak járni - de vagy ők járnak rosszul, vagy az ország szűnik meg néhány évtizeden belül, s a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség felvállalja a kemény döntéseket.” Ezután még hozzáteszi, hogy a jövőben minden korrupciógyanús, etikátlan vagy gyanús ügyet - érintse az akár a Fidesz felsőbb szintjeit is - kivizsgálnak, s a legkisebb hibákért is felelősségre vonják a bűnösöket, a szellemi fogyatékosokat pedig elétávolítja stábjából. A Fidesz káderpolitikáját megújítják, a párt alapszabályát úgy módosítják, hogy a döntéseket a lehető legdemokratikusabb úton hozzák meg. „Tisztelt hölgyeim és uraim! Igérjük, az állami életben és a Fidesz - Magyar Polgári Szövetségben is véget vetünk a bizantinizmusnak, a személyes lekötelezettségek, a hízelgés és a »kéz kezet mos« rendszerének. Új irány, Magyarország, új irány, Fidesz!” - fejezi be beszédét.
15.00-ra a Hősök terére a MIÉP jelentett be nagygyűlést, de ez elmarad, mert Csurka Istvánon és Papolczy Gizellán kívül senki nem jelenik meg.
15.30-tól a Deák téren a Jobbik tart ünnepséget. Itt a Hungarica zenekar - Mentes Norbert köreműködésével - régi Moby Dick-slágereket játszik (Káosz és zűrzavar, A III. világháború előtt, Kegyetlen évek, Legyél hepi!), majd Vona Gábor, a Jobbik elnöke lép a színpadra. Elmondja: pártja új programot dolgozott ki a cigányság integrációjára. Ennek keretében, ha bekerülnének a parlamentbe, ott azt az álláspontot képviselnék, mely szerint a kormánynak nagyságrendekkel több pénzt kell költenie a cigányok oktatására, feltárkóztató programokra, az arra érdemes cigány szervezetek támogatására. „Legalább ötven esztendős programban kell gondolkodnunk - jelenti ki -, aki ennél gyorsabb, hatékonyabb megoldást javasol, az vagy bolond, vagy gazember. Cigány polgártársaink, kérjük, fogadjátok el a segítő kezet, melyet nyújtunk felétek!” Ezután Vona megpróbál meggyónni a szintén jelenlévő ifj. Hegedűs Lórántnál, de az nem hagyja.
17.30-tól Budaházy György és Toroczkai László várja az érdeklődőket a Szent István térre. Itt a két szervező együtt lép fel a színpadra, s közösen felolvassák közleményüket, melyben ez áll: Mozgalmuk az elmúlt három évben az égvilágon semmit nem ért el, azon kívül, hogy felgyújtottak pár kukát, a lehető legtöbb embert riasztották el a nemzeti ünnepektől, és megmozdulásaikkal jelentősen hozzájárultak Gyurcsány Ferenc hatalomban tartásához. Ezért politikai tevékenységüket befejezik, a továbbiakban Budaházy a rockkocsmáját, Toroczkai pedig rendezvényszervező cégét igazgatja. „Huj-huj-hajrá! Ezentúl hozzám gyertek inni, valamiből nekem is élnem kell!” - búcsúzik el Budaházy a közönségtől. Utánuk Szilvásy György lép a színpadra, aki megköszöni a közönség soraiban található munkatársainak eddigi áldozatos tevékenységüket. Majd Draskovics Tibor rendészeti miniszter veszi át a szót, aki közli a környéken felsorakozott hétezer rohamrendőrrel: még aznap este a bűnözéstől legfertőzöttebb vidéki területekre, illetve a Nyugati téri aluljáróba vezénylik őket, ahol a helyi közbiztonság megerősítésén fognak dolgozni.
20.00-tól a Művészetek Palotájában rendezik meg az ünnepi gálaműsort, amelyet a közszolgálati televízió is közvetít. Itt az előzetesen kiadott programmal ellentétben senki nem mond beszédet, és a fiatal kortárs zeneszerzők művének bemutatója is elmarad. Az Akadémiai Szimfonikus Zenekar helyett a Bikini együttes lép fel, amelynek Egy láda sör az asztalomon című számát a helyszínen tartózkodó, Romániából kitiltott Sólyom László a Magyar Köztársaság új Himnuszának nyilvánítja.