„Igen, van, hogy hülyeséget mondunk” – ismeri el Hajnal Miklós, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja a Mandinernek, de ezzel együtt igen határozottan képviseli nagyrészt fiatalokból álló mozgalma nézeteit. „Tízezer nővér fizetését lehetne biztosítani évi 15,6 milliárd forintból. Mennyivel jobb befektetés lenne, a töredékéért az olimpiának” – állítja. Hajnal most Oxfordban tanul, de nem Soros-ösztöndíjjal. Idén végez: nem biztos, hogy a parlamentbe tart, de a Momentum ettől függetlenül jövőre indulna a választásokon. Interjúnk.
„Érti, miért kapta fel önöket ennyire a média, ha egyszer ennyire kiforratlanok még?
Van igény arra, hogy beszéljünk az olimpiáról.
Nem inkább az a helyzet, hogy van egy politikai piaci rés: nincs liberális párt.
Nagyon sok politikai űr van. Van egy generációs: 35 év alatt több mint 50 százalék a Jobbik támogatottsága. Nem azért, mert mindenki azonosul a Jobbik világlátásával, hanem mert senki nem szólítja meg ezt a korcsoportot. Van aztán polgári űr. Sokan szavaztak a Fideszre, de annyian már nem szavaznának rá. Látva az urizálást, például.
Szóval akkor önök Fidesz 2.0 akarnak lenni?
Na, ez már kedvesebb, mint az SZDSZ 2.0, amit szintén meg szoktunk kapni!
Csak a generációs űr betöltése miatt, amivel a Fidesz is kezdte annak idején. De ezek szerint ön sem volt oda az SZDSZ-ért?
Nem voltam még nagykorú, amikor az a párt létezett, úgyhogy esélyem, jogom sem volt szavazni rá soha. Ami nem tetszett benne, az ez az összeborulós, koalíciós hozzáállás. Mi ennél konfrontatívabbak vagyunk. Az olimpia kérdése is megosztó, de fel kell vállalnunk. Egyébként tényleg azért szoktak minket SZDSZ-ezni, mert van űr a politikai baloldalon.
Hát épp ez az. Ha párttá alakulnak, ugyanazokra a szavazókra hajtanak majd, akikre a balos pártok, tovább szeletelve a tábort. Azaz elintézhetik, hogy a Fidesz még Budapesten is nyerjen, ahol a leggyengébb. Ez a cél?
Erre még nem gondoltunk egyelőre. Most az olimpia-ellenes kampánnyal foglalkozunk. Majd ha odajutunk, el fogunk kezdeni gondolkozni ezen a felelősségen. A négy létező politikai űr egyike esetében mondjuk valóban igaz ez a felvetés. A másik hárommal viszont nőhet a torta. Azokkal a jobbikosokkal, akik generációs alapon szavaznak csak a jobbikra. Azokkal, akik nem járnak szavazni. És a kiábrándult fideszesekkel. Ez a három kategória nem érinti a baloldali pártokat. Persze, veszélyt fogunk jelenteni rájuk. Ahogy ők is ránk. Ilyen a versenyzés természete.”
Stumpf András interjúját híroldalunkon olvashatják.