„Amikor nem a furcsa zenékről vagy ruhákról van szó, akkor neves tudósok és értelmiségiek szoktak olyanokat állítani, hogy a mai fiatalok egy »csendes nemzedék« – olyan, aki nem bízik, fél a felelősségtől és a felnőttségtől. Túl sokáig lakik otthon, leginkább azért, mert nincsenek meg az elköltözés anyagi feltételei. Azt is írják, ez egy apolitikus nemzedék. Az elmúlt néhány évben pedig felerősödött a kivándorlás témája: az attól való szorongás, hogy a fiatalok nagy része el fogja hagyni Magyarországot.
Úgy beszélnek rólunk, mintha rosszkor születtünk volna.”
A Hétfa Kutatóintézet Összkép Magazinja cikksorozatot indít, amelyben a millenniumi generáció, a mai huszonévesek szemszögéből mutatja be Magyarország jelenét. A cél, hogy a működő Magyarország sokoldalúságát, nehézségeit és kihívásait az ifjúság élményein keresztül lehessen látni. Barta Márton és Zulik Ákos fentebb idézett nyitócikke arra hívja fel a figyelmet: a kivándorlás, az apolitikusság, a pop-szleng és a közösségi média nem minden a magyar fiatalok életében. Sokat kell még tanulnunk arról, milyen ma valójában Magyarország különböző pontjain fiatalként boldogulni – enélkül aligha beszélhetünk generációs kérdésekről.
A felvetés jelentőségét az adja, hogy a huszonévesekről legtöbbször nem huszonévesek, hanem a közélet idősebb szereplői beszélnek, általában csak azért, hogy igazolják saját sztereotípiáikat. A magazin azokat a történeteket keresi, amelyek lényeges és jellemző képet adnak a különböző vidékeken élő, különböző iskolákat végző magyar fiatalok családi életéről, pályaképéről, sikereiről és kudarcairól.
A Mandiner az Összképpel együttműködve, a sorozat médiapartnereként vesz részt a kezdeményezésben, így augusztus 21-től péntekenként véleményfolyamunkban is megjelennek az összképes történetek.
*
Fotó: NYATA Facebook