Sena Dagadu magyar anya és ghánai apa gyermekeként tizennyolc évesen jött Magyarországra, amit cseppet sem bánt meg: megállás nélkül koncertezik és újabb szólólemezzel készül, Shakespeare-szonetteket dolgoz fel, ráadásul az idén tízéves Irie Maffiával Robbie Williams előtt melegítette a teltházas Sziget nagyszínpadát. Világpolgárnak tartja magát és a vegyülésben hisz, nem pedig falak építésében. Interjúnk.
„Ritkán, vagy inkább sosem szoktál politikai kérdésekben megnyilvánulni, ám pár héttel ezelőtt énekeltél egy demonstráción, amelyen a kormány menekültpolitikája, illetve a magyar–szerb határra tervezett kerítés ellen tiltakoztak. Miért döntöttél úgy, hogy kiállsz az ügy mellett?
Ez egy összetett dolog, kicsit mérlegeltem is a tüntetés előtt, aztán végül úgy éreztem, hogy egyszerűen el kell menni és kész. Én személy szerint abban hiszek, hogy nem falakat kell felállítani, hanem a vegyülést kell valahogy másképpen megoldani. Nem tudom, hogy mi a megoldás; de falak állítása akár személyes, baráti, családi kapcsolatokban vagy egy zenekarban sem megoldás semmire.
Nem lehet nem beszélgetni erről a témáról, hiszen annyira aktuális, valós és megkavaró, ráadásul nem csak Magyarországot érinti: a világban több millió ember vált hontalanná és keresi jelenleg a helyét. Ez egy furcsa és egyáltalán nem szokványos élethelyzet. Mi lenne, ha neked kéne a gyerekedet, a családodat, csapot-papot hátra kell hagyni és nekiindulni egy jobb otthon vagy tulajdonképpen bármi reményében? Csoda, hogy egyáltalán van remény nekivágni egy ilyen útnak és nem is tudok együtt érezni, hiszen sosem tapasztaltam ehhez foghatót. Az, hogy egy dalt elénekelek a falállítás ellenében, az a legkevesebb.
Magyar anya és ghánai édesapa gyerekeként 18 évesen érkeztél Magyarországra. 2015-ben is megtennéd ugyanezt a lépést?
Sok minden változott még akkor is, ha csak a saját szubjektív világomat nézem, de abszolút jó és egyértelmű döntés volt idejönni. Itt a helyem, úgy hiszem. Akkor is itt volt és most is itt lenne. Világpolgárként viszont itt és Ghánában is otthon vagyok. Onnan származom és sokat jelent a visszajelzés arról, mennyire fontos, amit csinálok. Fontos, hogy részt vegyek az ottani életben is, de azt hiszem, most jókor és jó helyen vagyok.”
Terján Nóra interjúját Fesztivál.mandiner oldalunkon olvashatják.