Zürichben, a 65. FIFA kongresszus megnyitóján sikerült néhány kérdést feltenni csütörtökön Csányi Sándornak az MLSZ és a magyar küldöttség vezetőjének:
- Mi a véleménye a most kialakult helyzetről?
- Bonyolult. Rossz helyzet alakult ki, aminek a jelei már évek óta láthatóak. Azt remélem ez majd elvezet egy változáshoz, de nem gondolom, hogy ez holnap lenne.
- Van határozott véleménye a magyar szövetségnek?
- Teljesen határozott véleményünk van.
- Nem gondolja, hogy ez az esemény olyan, mintha a foci temetése lenne, mintha végső szakadás előtt állna a nemzetközi foci világ?
- Szakadás előtt talán nem áll, de ezek az események a futball reputációjának abszolút nem tesznek jót és ebből következően a népszerűsége és a fiatalokat vonzó képessége is csorbát szenved. A magyar szövetségnek egyértelmű az álláspontja, hogy változtatásra van szükség, nem szavazunk Blatter úr mellett.
Itt az interjú, elnézést a hangminőségért:
A kongresszuson egyébként egyértelmű a hangulat, a küldöttek döntő többsége Blattert támogatja. Kenyától, Barbadoson és Grenadán át Szaúd-Arábiáig. Az európai küldöttek nem nyilatkoztak a sajtónak. Csütörtökön kora délután Platini feldúltan távozott a FIFA-központból, és ment át az UEFA vezetőivel tárgyalni. Miközben az összes regionális szövetség vezetője hitet tett Blatter mellett.
Itt a kenyai szövetség vezetője nyilatkozik a csütörtöki, zárt ajtók mögötti egyeztetésről:
A FIFA a szakadás szélén áll. A fociban pénzt termelő országok – Angliától, Spanyolországon át, Olaszországig – több pénzt és befolyást szeretnének, miközben a szegény országok annak örülnek, hogy a foci, Blatternek köszönhetően eljutott Ázsiába (2002) és Afrikába (2010) is. Ezt mindenki Blatter eredményének tekinti. Az egyik arab küldött megjegyezte, hogy milyen vicces, hogy a FIFA korrupciós számlájára írják Katart, miközben a Katarról szóló szavazáson Platini, az UEFA vezetője a katari rendezés mellett voksolt, míg Blatter ellene, de mint elnöknek tiszteletben kellett tartania a FIFA végrehajtó bizottságának döntését.
A FIFA és az UEFA belső működését jól ismerő forrásaink szerint túl nagy a teher, túl sok a pénz: itt lehet az ideje a szakadásnak a foci világában.