A doktorija miatt három éve lemondani kényszerült Schmitt Pál esete nem indított el lavinát a doktorik ügyében, pedig nem csak a sportvilágban volt megszokott a tudományosnak aligha nevezhető dolgozattal való fokozatszerzés. Bárdos András és Máté Krisztina például 2003-ban egy közösen írt újságíró-kézikönyv közhelyekkel teli vázlatával szerzett doktori fokozatot. Mit csinálnak a doktori iskolák, mennyit érnek a doktori fokozatok ma Magyarországon – s mit mond az ügyről maga Bárdos András? Riportunk.
Nem csupán a kilencvenes évek elején (a Schmitt-dolgozat időszakában) volt divatban, hogy tudományos teljesítmény nélkül is doktori címet lehetett szerezni.Az ismert tévés műsorvezető páros, Bárdos András és Máté Krisztina doktorijának története tíz évvel későbbi: ők 2003-ban kaptak DLA-fokozatot a Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájától. A nyilvánosság számára is elérhető dolgozatuk a Műsorvezetés a gyakorlatban címet viseli. Tudományosnak már ez sem láttatja magát, ahogy az alcím sem árul zsákbamacskát: Fejezetek egy kezdő rádiósoknak és televíziósoknak szóló kézikönyvből – factual-műsorok vezetéséhez.
Egy tervezett, ám meg nem jelent újságíró-kézikönyv egyes fejezeteit olvashatjuk tehát mindösszesen – mellékletek nélkül – 93 oldalon. Ritkásan, nagy sorközzel, sok enterrel (szinte minden mondat új sorban kezdődik). Valóban kezdő újságíróknak, tévéseknek készült a mű: olyasmiket is megtudhatunk például a doktori dolgozatból, hogy sminkelni kell, amikor képernyőre megyünk. Mossunk hajat és még a körmünk is legyen ápolt ilyenkor – efféle ismeretekre is szert tehetett a tudós bíráló bizottság.
Még egy kis ízelítő a szerzőpáros által a doktoriban fontosnak szánt, kiemelt tudományos megállapításokból:
„Ami se nem érdekes, se nem fontos, nem hír.”
„Fontos! A hírt a véleménytől mindig el kell választani.”
„Fontos! A hírszerkesztés szakma, melynek szigorú szabályai vannak.”
Az értekezés tézise sem volt túl bonyolult: az újságírás szakma és tanulható. Nagyjából ennyi. De hogyan is születhetett ebből egyszerre két doktori cím?
Stumpf András riportját híroldalunkon olvashatják.