Budapest a nemzetközi filmforgatási világ egyik fővárosa lett, és ez a tény rengeteg lehetőséget hordoz magában − erről is szól az Itt forgott: főszerepben Budapest című könyv, amely Budapest és a filmtörténet kapcsolódási pontjait, a budapesti forgatások helyszíneit mutatja be, számos sztorival fűszerezve.
Tudta, hogy alig pár évvel az '56-os forradalom után, a Vasfüggöny mögött magyar-amerikai krimivígjátékot forgattak Budapesten? Hogy a ma zsúfolt bulinegyedként működő Gozsdu udvart a nyolcvanas években még nemzetközi (hideg)háborús filmek sötét kulisszájaként használták a forgatásokon? Hogy a még ismeretlen Brad Pitt 1989-ben a Keleti pályaudvar padján éjszakázott? Ilyen és ehhez hasonló történetek, sztorik tucatjait ismerhetik meg Basa Balázs és Názer Ádám Itt forgott: főszerepben Budapest című könyvéből.
A filmvilágban dolgozó Názer Ádám lapunknak elmondta: könyvükkel a filmes szakma és a nagyközönség figyelmét is szeretnék felhívni arra, milyen komoly rangot vívott már ki Budapest a mozivilágban. „Ez egy óriási és folyamatos verseny az országok és városok között” − hangsúlyozta Názer, aki szerint az, ha egy nagy produkció a sok-sok számba jöhető helyszín közül éppen a magyar fővárost választja ki, az valódi győzelem Budapest számára. A magyar filmes szakma nem tudna működni a sorra Budapestre érkező nemzetközi produkciók nélkül. De − szerencsére − a fővárost tényleg fölkapták, köszönhetően többek között a hazai filmesek tudásának, s persze a kedvező törvényi kereteknek is. A filmvilág és Budapest kapcsolata viszont még további lehetőségeket rejt magában − hangsúlyozta Názer Ádám: a gazdaság, a kereskedelem, a turizmus, a kultúra területén tovább lehetne erősíteni Budapest, mint filmes főváros imázsát; egy egész iparág épülhetne erre a témára.
Az Itt forgott: főszerepben Budapest című könyv ezt is szolgálja a maga érdekes, színes ismeretterjesztésével. Leginkább egy útikönyvhöz hasonlíthatóan bejárja a város ismert helyszíneit a Lánchídtól a Hősök terén és a Párizsi udvaron át a Várig és a fürdőkig; de kitér a könyv a csepeli gyár, a kelenföldi hőerőmű és Józsefváros megkopott helyszíneire. Ahogy a könyvből is láthatjuk: Budapest egy hihetetlenül sokszínű, sokrétegű város, ahol számos filmes megtalálhatja álmai helyszíneit. Így volt ez már a rendszerváltás előtt is, amikor Budapest számított a keleti blokk legnyitottabb, legelérhetőbb városának, és még inkább így volt az elmúlt 25 évben s főleg az utóbbi években, amikor már sorra jönnek a nagy produkciók a Duna-parti nagyvárosba.
Ugyan fővárosunk sokszor Moszkvát, Berlint vagy éppen Párizst alakította a filmekben, néha azért az is előfordult, hogy Budapest önmagát alakíthatta. De bármit is jelképezett Budapest, az már bizonyos, hogy a magyar főváros felkerült a világ filmeseinek térképére. Ideje, hogy mi is megértsük ennek jelentőségét és az ebben rejlő lehetőségeket.
Itt pedig megtekintheti a Budapestet végigugráló Katy Perry-t.