Sikeres a mi európai civilizációnk – mondta Krzysztof Zanussi lengyel filmrendező az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és a Lengyel Intézet által szervezett szerdai budapesti előadásán. Zanussi szerint ugyanakkor ma csak a fogyasztásnak élünk, hiányoznak a nagy eszmék, a művészi szabadság legnagyobb mai ellenfele pedig a politikai korrektség.
Bécs keletebbre fekszik Prágától, és számos, a Kelethez sorolt nemzet, Észtországtól Magyarországig valójában nyugatiak. „Lehet, hogy szegény testvérek vagyunk, de nyugatiak vagyunk a mentalitásunkban” – mondta a filmrendező. Szerinte a nemzeti mentalitásokkal nem foglalkoztak a kommunizmus idején, mert a marxizmus nem tudott mit kezdeni ezzel a fogalommal.
Pedig az identitásbeli eltéréseknek fontos jelentősége van, például Oroszország megértésében is. „Én az oroszok barátja vagyok, de látom azért Oroszországot és történelmét. Nekik nem volt reneszánszuk, nem volt Canossájuk” – hívta fel a figyelmet a különbségekre Zanussi, aki egy történetet is felidézett. Egy orosz barátja a nyilvánosságban kritizálta Vlagyimir Putyint, mire az ortodox püspök eltiltotta őt az áldozástól, mivel kritizálta a vezetőt. „Ez a cezaropapizmus öröksége; miközben a nyugati mentalitás egyik alapja a császárok és a pápák harca, majd az egyházi és a világi hatalom szétválasztása volt.” Zanussi a Kelet- és Nyugat-Európa közötti különbségek között sorolta fel a magántulajdonhoz való hozzáállást is. „Kelet-Európában szentség helyett inkább amolyan kölcsönnek tartják a magántulajdont, ahogy például Hodorkovszkijtól is elvették a vagyonát. Nyugaton az ilyen nem történhet meg.” A filmrendező szerint máshogy élik meg az ideál és a valóság közötti különbségeket is Keleten és Nyugaton. A keleti, ortodox szerzetesek kivonultak a világból, míg a nyugati szerzetesrendeket az Ora et labora elve, a dolgos élet jellemezte. „A szerzetesek kezdték építeni a nyugati civilizációt.” Ma ugyan egyesült Európáról beszélünk, de Görögország, Bulgária és Románia a Kelethez tartozik, míg Észtországtól Lengyelországon és Csehországon keresztül Magyarországig bezárólag nyugatiak vagyunk, ezek az alapértékeink.
„Elfelejtjük, milyen sikeres a mi európai civilizációnk” – emlékeztetett Krzysztof Zanussi, aki kiemelte, hogy példátlan módon a harmadik nemzedék nőhet fel háborúk nélkül, biztos az életünk, nem várnak banditák a sarkon, nem éhezünk. „Vegyük észre, hogy sikeresek vagyunk!” De Zanussi azért lát okot a keserűségre is. „Európa fogyasztásba süllyed. Hiányoznak a nagy eszmék. Készen állunk meghalni valamiért? A legtöbb európai nemet mondana erre. De az életnél nagyobb eszmék nélkül nem lehet civilizációt építeni” – szögezte le a lengyel filmrendező, aki úgy látja: amikor az embereknek jó életük van, a lustaság és a cinizmus kezd növekedni.
Rajcsányi Gellért tudósítását híroldalunkon olvashatják.