2014 az I. világháború századik, a rendszerváltás huszonötödik, valamint lap-ősünk, az Utolsó Figyelmeztetés születésének tizenötödik évfordulója. Az 1999-es indulás körülményeiről és az első évekről ebben a cikkünkben olvashatnak. Az UFi emléke szívünkben él – de egyébként az interneten is, hiszen akkori cikkeink nagy része most is elérhető a régi archívumban. Idén alkalmanként szemlézünk az egy évtizede megjelent cikkeinkből. Így teszünk ma is.
*
Kommün a romokon
Írta: Rézesy István
Egyszer végre meg kellene értenünk, vagy legalább megközelítőleg átéreznünk azt a poklot, amely I. világháború néven vonult be az európai- (világ-) történelembe. Sokan mondják és gondolják, hogy a második világháború utáni rendezéssel kezdődtek a problémák.
Ez azonban nem igaz. Az első világháborúval kezdődött a rendetlenség korszaka, nélküle nincs kommunizmus, nincs fasizmus, nincs nácizmus, feltehetően holocaust sincs… de legfőképpen a második világégés nem történik meg. Csak azt a félmondatot kellene átéreznünk, amit az egyik átélő-résztvevő-szemtanú katonatiszt mondott arról a háborúról: „A legfontosabb fegyverünk a gyalogsági ásó volt… azzal vertük egymást agyon”.
Gyűlölet a köbön
Nos, ebből a pokolból született meg a bolsevik forradalom Oroszországban. A marxi elmélethez ennek a forradalomnak vajmi kevés köze volt, hiszen a „nagy teoretikus” annak idején azt jósolta, hogy a legfejlettebb kapitalista országban fog megvalósulni. Nohát az 1917-es Oroszország sok minden volt, csak nem a legfejlettebb. Lenin és csapata kivette Marxból azt, amire nekik a tömegek forradalmasításához szüksége volt: az osztálygyűlöletet. (A kép teljességéhez az is hozzátartozik, hogy a bolsevikok ellen felsorakozó fehér tábornokoknak halvány lövésük sem volt a politikához, pláne az ideológia-gyártáshoz.
Ráadásul a polgárháború alatt soha nem tudtak hatékony politikai represszív szervezetet létrehozni, ellentétben a bolsevikokkal.) Leninnek rengeteg problémával kellett megküzdenie hatalomra jutásakor: például meg kellett teremtenie a munkásosztály uralmát egy olyan országban, ahol – hogy korunk képzavarával éljünk – a munkásság „törpe minoritás” volt. Tekintettel arra, hogy Lenin 1917-ben nem hitt abban, hogy forradalmi rezsimje életben maradhat egy fejlett európai ország támogatása nélkül, exportálni kívánta eszméjét. A legkézenfekvőbbnek Németország forradalmasítása tűnt, de az egyéb lehetőségeket sem vetették el, köztük az Osztrák–Magyar Monarchiát sem. Éppen ezért megkezdték a megfelelő helyi rezidensek felkutatását, és megtalálták Kun Bélát.
Kun tulajdonképpen – a maga szempontjából – tisztességesen járt el, hiszen már 1918 tavaszán gyártott egy könyvet, melyben leírta mit akar: Szovjet-Magyarországot. Az számára is nyilvánvaló volt, hogy ez csak terrorisztikus eszközökkel lehetséges, ezen nincs mit csodálkoznunk. Az már más kérdés, hogy a területi problémákra adott katonai válasza átmenetileg sokakat tévesztett meg 1919 tavaszán. (A másik oldalon a románok és cseh–szlovákok területfoglalásai olyan nacionalista hangulatot hoztak létre, amely megakadályozta azokat az országokat az ilyen irányú politikai mozgásban. Tehát távolról sem a többi közép-európai ország vezető rétegeinek vagy népének ideológiai tisztánlátása tartotta távol tőlük az „új eszmét”.) Egyébként a fő célország 1919-ben még mindig nem Magyarország volt, hanem – a volt Monarchia területéről – Ausztria, mint amely belépő lehet Németországhoz. Ott – azzal együtt, hogy a kommün elmaradt – tartósabb sikereket értek el. Jobban be tudtak épülni a Szociáldemokrata Pártba, nem véletlen, hogy Kun és csapata nem keleti, hanem nyugati irányba menekült, dicstelen uralmuk bukása után.
Átigazolások
Ausztriában egyébként a valóban szociáldemokrata párt mentette meg a helyzetet. A magyar párt egyik tragédiája éppen az volt, hogy politikáját hagyományosan a német testvérpártéhoz igazította, csak 1933-ban „igazolt át” a francia vonalra, majd 1945-ben az angol orientációra. (A mai helyzetet ne keverjük ide, ahhoz kell egy szocdem párt.) A németeknél azonban egészen más volt a politikai környezet. A német kommunistákat a kezdet kezdetén az a Paul Levi vezette, aki 1921-ben sem volt hajlandó követni a Komintern utasítását, amikor azt az utasítást kapta Moszkvából, hogy azonnal robbantsák ki a forradalmat. Levi politikailag nem is élte túl ellenkezését, leváltották, bár „népszerűsége” miatt ez nem ment könnyedén. (A Moszkva által inspirált politika nem változott meg ezután sem, később a spanyol polgárháború során is az egyik legfontosabb céljuk a komintern-hű kommunista párt megszervezése volt. A második világháború utáni kommunista pártokat már eleve ilyen elvek mentén szervezték meg, és vezetőik a moszkvai Lux-szállóban várták, mikor léphetnek színre.)
De visszatérve Kun Bélához, az ő feladata kettős volt. Egyrészt egy Szovjet-Magyarország hatékonyan gátolt egy esetleges intervenciót – amire egyébként egészen más okokból nem került sor –, másrészt „jó példával” kellett volna szolgálnia.
Tudták, mit akarnak?
Hatalomra jutásához azonban – a vesztett háborút követő sokkon túl – még két dologra is szükség volt. Egyrészt 1918 őszén, lényegében egy puccs során hatalomra jutott az a Károlyi Mihály, akinek semmilyen érdemi elképzelése sem volt arról, hogyan tovább. A földosztást és más hasonló propaganda-fogásokat most hagyjuk, Károlyinak sem bázisa, sem politikai rutinja, sem megfelelő kényszerítő eszközök nem álltak rendelkezésére, de nem is tett semmit azért, hogy létrehozza ezeket. Ennek egyik oka az volt, hogy az államapparátus már 1918 nyarán bomlásnak indult, ahol mégis megmaradt a kormány legitimitása, ott Károlyi és „csapata” hatékonyan verte szét. Másrészt a magyar politikai elit a dualizmus ötven éve alatt – saját liberális doktrínájába zárkózva – egyáltalán nem volt képes azzal foglalkozni, amivel kellett volna: a nemzeti erők szisztematikus megszervezésével, vagy a szociális problémák legalább részleges megoldásával.
A kommunisták „természetesen” pontosan tudták, mit akarnak. A dezorganizált országban a demagógia értelemszerűen könnyen kapott lábra. A társadalom forradalmasításának már kidolgozott módszereit hozták magukkal Moszkvából. A parasztság teljes és totális kifosztására törekedtek, hiszen az a lenini eszmék szerint a „reakció melegágya” volt. A terrorkülönítmények szabadon garázdálkodtak, a különféle vagyontárgyak „társadalmasítása” csak azért nem ment a „megfelelő ütemben”, mert kül- és belpolitikai problémáik nem tették lehetővé a teljes „sikert”. Az embereket elég könnyen meg lehetett arról győzni, hogy a forradalom után nem kell dolgozni, ráadásul a felvidéki területek feladásáig a kommunisták úgy tűnhettek fel, mint a nemzeti ügy felkarolói.
Miután ebből a betegségből kigyógyult a nemzet, szinte azonnal meg is bukott a Kun-rezsim. A román bevonulás már csak az utolsó lapát földet dobta a kommunista rendszer sírjára. Bár Bratianu román miniszterelnök később azzal magyarázta bevonulásuk szükségességét, hogy az Alföld kirablása nélkül Románia minden bizonnyal nem élte volna túl nagyobb éhínség nélkül 1919–20 telét. Az megint más kérdés, hogy később – egy jobbra tolódott európai politikai környezetben – már ideológiai küzdelemként tüntették fel „hősi” fellépésüket. A megszálló román katonákat egyébként Budapesten különböző pincékben rejtegették, mert rongyaikban alkalmatlanok voltak az utcai őrjáratokra… A kommün maga véres és értelmetlen volt. Bár Kun Béláék bíztak hatalmuk megőrzésében, hiszen még azt is precízen felmérték, hány napra elegendő tűzifát biztosíthatnak Budapest számára a Városliget és a Népliget fáinak kivágásával… Ezt akár jelképesnek is tekinthetjük, hiszen a kommün valóban és minden értelemben egy puszta országot hagyott volna maga után.
A vasfüggöny lehull
Ez utóbbi nem sikerült, azonban két dolog nyilvánvaló. Egyrészt a Tanácsköztársaság annyiban mindenképp hozzájárult ahhoz, hogy a trianoni békeszerződés éppen olyan lett, amilyen, hogy teljes külpolitikai elszigeteltségbe taszította az országot, így képviselői csak akkor jutottak Párizsba, amikor már kész tények elé állították őket.
Másrészt tovább mélyítette azt a szakadékot, amely már a felvilágosodás óta – bizonyos értelemben már korábban – elválasztotta a középső európai területeket a nyugattól. Mert a vasfüggöny igazából nem 1945 után alakult ki. Már a felvilágosodás óta megvolt a nyugatiak fejében, csak éppen szellemi, gondolati szinten.
Térségünk ugyanis soha nem volt annyira egzotikus, hogy érdeklődést váltson ki, másrészt soha nem volt annyira nyugati, hogy ezért legyenek ránk kíváncsiak. Ez a valódi vasfüggöny évszázadokkal előbb született és nőttön nőtt 1945-ig. A magyar Tanácsköztársaság mindenképpen továbbfonta ennek a vasfüggönynek a szövedékét.