2014 az I. világháború századik, a rendszerváltás huszonötödik, valamint korszakalkotóan legendás és mértékadóan befolyásos lap-ősünk, az Utolsó Figyelmeztetés születésének tizenötödik évfordulója. Az 1999-es indulás körülményeiről és az első évekről ebben a cikkünkben olvashatnak. Az UFi emléke szívünkben él – de egyébként az interneten is, hiszen az egy évtizeddel ezelőtti cikkeink nagy része most is elérhető a régi archívumban.
Idén alkalmanként szemlézünk az évtizedes cikkeinkből, hátha kiderül belőlük valami maradandó. Például az, hogy könyvtárba járni jó.
R. R. meg is írta, épp tíz évvel ezelőtt.
*
Óda a könyvtárhoz (UFi; 2004. augusztus)
F. énnekem igen jó barátom. Szó nélkül jött sittet pakolni, mindig jó borokat hoz, és a születésnapomat is tudja, amivel engemet folyamatos jelleggel zavarba ejt. Sok más mellett könyvtárszakot is végzett, és ezzel társaságunkban kifogyhatatlan és rendkívül idétlen tréfák forrása volt. Például: lehet-e szakdolgozatot írni „A Vissza-pecsét beütése” címmel? Aztán F. Fülep Lajosról írt, akiről azt sem tudtam, kicsoda. Ezt hívják csattanós válasznak.
Bár az elmúlt évtizedekben sokan sokat tettek azért, hogy a könyvtáros az értelmiségi táplálkozási láncban valahol a zöld szemes ostoros és az egyszerűbb fehérjék között helyezkedjen el, a magyar nagy könyvtárosnemzet. Ma már senki nem tudja, ki volt Erdélyi Pál, Fitz József és Halász Gábor, vagy éppen mai napság milyen munkát végez mondjuk egy Lakatos Éva. Perverzióban ugyan csak valami nagyon csúf fizetős oldalhoz hasonlítható, de e hasábokról kiáltjuk bele a világ arcába: bibliográfiát olvasni jó. A bibliográfiához meg kell a könyvtár, és kell a könyvtáros. Már csak ezért sem hagyhatjuk veszni egyiket sem.
A könyvtáros – ezzel is drámai őszinteséggel kell szembenézni – ugyanakkor különc lény, a köz pénzéből gyűjtött könyvkollekcióval annyit és úgy foglalkozott, kartotékozta, kiírta, szakozta, kiadta és bevette a köteteket, hogy óhatatlanul a sajátjainak tekinti őket. Röviden: a könyvtáros, a jó, az igazi, alapvetően rühelli az olvasót, mert az olvasó az esetek jelentős részében egyébként tényleg egy vadállat. Aláhúz a könyvben, lapokat tép ki, szalámis szendvicset eszik rajta és ellopja. A könyvet. Én ilyet sose tennék. Olyanra már volt példa, hogy a kézikönyvtári polcról Gerics József A korai rendiség Európában és Magyarországon (Budapest, 1987, Akadémiai, ISBN-számot sajnos nem tudok) című népszerű kézikönyvét (ó, Egbert-ordó, ó, Hartvik-püspök műhelye!) egy stresszesebb nap végén, a másnapi kizárólagos használat reményében a kertművelés címszó alá tettem vissza, de az köpjön le először, aki sose tett még ilyet.
Álmodhatunk arról, hogy otthon kiépítjük az Eco–Borges-szerzőpáros által sokat reklámozott nagy könyvtárat, amelyikben minden könyv megvan (hiszen a betűkombinációk száma véges), de arra a mai magyar lakásmodell kevéssé alkalmas.
Ezért kell könyvtárba menni. Nekem van egy olyan titkos könyvtáram, amely olyan, mintha otthon lennék, az ablakban bólintgat az eperfa lombja, az egyes szobák egyúttal raktárok is, és ragyogó XVIII. századi francia erotikus (mit erotikus, pornográf!) szerzőket is lelünk német fordításban a századelőről. Nem árulom el, hol van.
A könyvtári szocializáció a kerületi Szabó Ervinben is kezdődhet. Csak ne higgyük, hogy Delfin-könyvtár és Alistair Maclean a műveltség csúcsa. A váltás ütemezésével kell jól vigyázni: ha elköltözünk vagy éppen csak felnőttünk, ne négy és fél év elteltével vigyük vissza a nálunk maradt könyveket, mert az csak a komenyizmusban volt kifizethető. Azonfelül milyen ciki fizetni húszévesen a Kőbaltás emberért. Amikor megkapjuk életünk első nagy feladatait, és végig kell olvasnunk a Börzsönyvidék évfolyamait, az Autómobil Újság 1909-es számait, a Vadász- és Versenylapot, a Kittenberger-összest, akkor bizony könyvtárba kell mennünk.
Nem árt tudnunk azt sem, hogy mi hol van: míg a könyvtárat szeretjük templomhoz hasonlítani, a központi Szabó Ervin leginkább egy pályaudvarra emlékeztet, ahová csak buta középiskolásokat szállító vonatok érkeznek. Az Egyetemi voltaképpen nem létezik, az Országgyűlési csak akkor ajánlható, ha: 1. álljuk hosszúcombú, kiéhezett norvég (ebben nem vagyok biztos, de skandináv) orvostan-hallgatónők sokatmondó pillantásait, 2. nem idegesít minket, ha jogásztársadalmunk jövendő eleje orrba-szájba telefonál az olvasóteremben, ha meg kiszalad a zsebhümmögővel a vécébe, óhatatlanul felrúg egy széket.
Ha elérjük azt a szintet, hogy gyémántok leszünk, beköltözhetünk a Dunára néző kutatószobák egyikébe, és személyesen NEKÜNK hozzák ki a köteteket az asztalunkhoz. A Széchényi Könyvtár ugyan az utóbbi években sokat tett az olvasó, mint állatfaj megtizedeléséért, de oda is mehetünk: a vezetőségről nem az ott dolgozók tehetnek. Mert ott tényleg minden megvan, Del Medico Imre is járhatna oda, leszokna arról, hogy marhaságokat írjon. A mobiltelefonok itt is egyre fenyegetőbbek, annál már csak az borzasztóbb, amikor Kéri Edit legfrissebb Demokrata-cikkéhez gyűjt anyagot: mintha egy Stuka-Geschwader csapna le az olvasóteremre, akkora lesz a csend hirtelen. Ilyenkor elvágyunk szép, vidéki egyetemi könyvtárakba, például a debrecenibe, amelyik olyan, ahogy egy egyetemi könyvtárat elképzelünk.
Könyvtárba azért járunk, mert konzervatív hely. Mert ott tombol csak igazán a tradíció. Nyakig járunk a múltban, akár tempózhatunk is benne.
R. R.