Budapesten tart előadást december 9-én, hétfőn John Fonte, a Hudson Institute programigazgatója. Fonte professzor ellentmondásos író és tudós. 2011-es könyve, melynek címe Szuverenitás vagy behódolás? Vajon magukat fogják kormányozni az amerikaiak, vagy mások fogják őket? az Amazon bestsellere. 2012-nem a könyv elnyerte az Intercollegiate Studies Institute Henry Paolucci/Walter Bagehot-díját.
Fonte leginkább állampolgárságról, történelemről, oktatásról, hazafiságról, asszimilációról, állampolgári jogokról, nemzetközi szervezetekről, Amerika szuverenitásáról és a liberális demokráciáról ír olyan, konzervatív-jobboldali lapoknak, mint a Foreign Affairs, a Commentary, a National Review, a The National Interest vagy a Policy Review, és számos tévéadó, rádió is szakértői közt tartja számon. Korábban többek közt az American Enterprise Institute kutatója volt.
A Szuverenitás vagy behódolás? című kötetet az ihlette, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság olyan ügyekben is illetékességét hangoztatja Amerikával szemben, amelyben Amerika saját felfogása és joga szerint nem követett el bűncselekményeket. A 21. század elején Fonte szerint hatalmas harc folyik az amerikai alkotmányos demokrácia és a „világkormányzás” harcosai közt. A „nemzetekfeletti” progresszívek, az ENSZ, az EU, Európa „posztmodern” államai és számos civil szervezet, de még az amerikai elit egy része is világkormányzást szeretne létrehozni. Ezért az amerikai szuverenitást alá kellene vetni a „nemzetközi joguralomnak”, az amerikai alkotmányt pedig a nemzetközi jog alá kellene rendelni.
Fonte szerint ez a világkormányzati törekvés nem a demokráciában, hanem az emberi jogokban keresi a legitimitását, és a hatalmat a demokráciáktól olyan posztdemokratikus autoritásokhoz rendelné, mint a Nemzetközi Büntetőbíróság bírái.
A globalizáció előrehaladtával nem világos, hogy milyen formájú együttműködés fog kialakulni az országok között: szuverén államok közötti vagy transznacionális, amely óhatatlanul magában foglalja a más nemzetállamok ügyeibe való beavatkozást? A globális kormányzás felé halad-e a liberális demokrácia? Ezek a törekvések már részben sikerrel jártak, és ugyan nem valószínű, hogy teljes sikert tudnak elérni, mégis veszélyeztetik a demokratikus önkormányzást. Az eredmény az amerikai liberális demokrácia lassú öngyilkossága lenne – állítja Fonte professzor.
Ilyen kérdésekre keresik a választ hétfőn, délután ötkor a Danube Institute konferenciáján. Fonte professzor előadására Pogonyi Szabolcs, a CEU adjunktusa és Mándi Tibor, az ELTE ÁJK adjunktusa reflektál.