...legalábbis a Mandiner bloggereinek belső szavazásán. Míg négy éve nálunk John McCain 13 szavazattal verte a 6 szavazatot szerző Barack Obamát, addig az idei eredmény:
Barack Obama (Demokrata Párt): 10
Mitt Romney (Republikánus Párt): 6
Gary Johnson (Libertárius Párt): 1
Egyiket se: 2.
Házi (neo)konjaink azóta is elemzik a Mandiner amerikai értelemben vett balratolódását, a földcsuszamlásszerű eredményeket.
Egy Obama-párti vélemény:
„Ha amerikai lennék, akkor egyértelműen Romney-ra szavaznék. De hál’ Istennek (?) nem oda születtem, így viszont nem kell mérlegelnem a két jelölt belpolitikai törekvései között. A külpolitikát tekintve Obama valamelyest eltért a regnálását megelőző két Bush kormányzat ámokfutásától. Habár a 2009-es Nobel-békedíjasnak nem sikerült Guantánamót bezáratnia, és az amerikaiak líbiai részvétele is enyhén szólva kifogásolható, a különböző dróntámadásokról nem is beszélve, azért mégis józanabb és realistább külpolitikát folytatott, mint George W. Bush. Az iraki kivonulás, a 2014-re tervezett afganisztáni (attól függetlenül, hogy az ország anarchiába süllyed-e vagy sem, szerintem ez egy jó döntés), valamint az Iránnal szembeni – láthatóan eredményes – szankciós politika, olyan lépések, amelyeket egy republikánus jelölttől – és ami a legfontosabb, a külügyi apparátusától – még legszebb álmainkban sem várhatnánk. Ezért én egyértelműen Obamára szavaznék! Isten óvja Amerikát – és a világ többi részét – a neokon héjáktól a State Department környékén!”
Egy Romney-párti vélemény:
Kire szavaznék? Romney-ra. Romney nem az évszázad elnökjelöltje, és lehet, hogy tkp. garantálja a négy év múlva történő demokrata visszatérést (már ha győz), viszont Obama emberijogizmusa és vallásszabadság-ellenes ötletei veszélyesen kiteljesedhetnének a következő négy évben, ha folytatja. Úgyszintén bizakodásra ad okot Romney alelnökjelöltje, Paul Ryan.
És az „egyiket se” vélemények megfogalmazói:
„Egyiket se. Amerikának rendes protestáns elnök dukál. Mormonok és kamukeresztények kíméljenek.”
„Az amerikai elnökválasztás kb. annyira izgalmas, mint a kínai pártfőtitkári tisztségért folytatott versengés. Kálmán nyilván arra izgul, az amerikai republikánusoknak is biztos szurkol néhány kolléga, de a bennem lakó politológus azt súgja, hogy számunkra vajmi kevés relevanciája van a végeredménynek, különösen amióta megvettük a Gripeneket.”
És kedves olvasóink, játsszunk tovább a felvetéssel: kire, avagy mely pártra szavaznátok, ha lehetne?