Neelie Kroes, az EU távközlési biztosa büszkén jelentette, hogy július 1-jétől (miután az Európai Parlament is megszavazta) tovább csökkenhetnek az európai telefonszolgáltatók barangoló sms- és percdíjai. Sőt, az eddig ársapka nélküli roaming adatforgalom árazását is szabályozzák, legfeljebb 70 eurócentbe, azaz körülbelül 200 forintba kerülhet egy megabájtnyi adatforgalom. Ahogy a biztos asszony fogalmazott: „A family will save over 200 euro on their summer holiday compared to 2007 prices. A business person will save more than 1000 euro per year, data prices are kept for the first time so you can use your maps, your facebook, your videos at a fair price, and overall it is 75% saving compared to 2007.”
A vélelmezett 75%-os megtakarítás önmagában jól hangzik ugyan, de érdemes megnézni, hogy a gyakorlatban mennyi is az a fair price (mint ahogy a 200 eurós átlagos családi megtakarítás is impozáns, csak erősen túlzó, és talán nem csak kelet-európai szemmel). Ezzel az eszközzel bárki kipróbálhatja, hogy mekkora kedvenc oldalai mekkora adatforgalmat generálnak. Az Index címlapja például 3,5 MB körül van, azaz közel 700 Ft-ért nézhetnénk meg külföldről (a mobilváltozat biztosan kisebb, azonban az automatikus átirányítás miatt azt nem sikerült megmérni), a Mandiner címlapja körülbelül 800 KB, ezt is majdnem 200 Ft-ba kerülne megnézni egyetlen alkalommal. Egy véletlenszerűen kiválasztott Index-cikkoldal 1,4 MB (280 Ft), egy Mandiner-cikkoldal 1 MB (200 Ft).
A Neelie Kroes által említett videónézegetés ennél jóval nagyobb adatforgalommal jár, egy 4-5 perces YouTube videó nem túl nagy felbontásban is 7-10MB, és kérdés, hogy 2.000 Ft mennyire nevezhető tisztességes árnak egyetlen videó megtekintéséért. A Facebook vagy a GoogleMaps navigációs célú használata is állandó adatforgalommal jár, utóbbi például egy kéthetes út alatt simán elkommunikál 2-300 MB-ot (40-60 ezer forintot), amiért már a GoogleMapsnél sokkal jobb, kliensoldali GPS-szoftvert kaphatunk térképestől.
Az adatroaming díjszabása szép példája a piaci kudarcnak, és nem is nagyon értem a szolgáltatók hozzáállását (a láthatatlan kézről nem is beszélve). Miért jó az nekik, ha az adatroamingról minden ügyfelük a szabad rablásra asszociál, ha minden készüléken az adatroaming kikapcsolása az alapértelmezett beállítás? Itthon jelenleg körülbelül 1 Ft-ot fizetek egy megányi mobil adatforgalomért, külföldön 600-at. Ha júliustól érvénybe lép a 200 Ft-os ár, az még akkor is 200-szoros különbséget jelent majd. Nincs az az elszámolási nehézség, ami ezt megmagyarázná.