„Böszméknek, szemellenzősöknek, mentális nehézségekkel küzdőknek, Csányi Sándoroknak, Fideszben vakon hívőknek, táltosoknak, sámánoknak, szabadságharcosoknak, 56-os elítéltnek, elmeroggyantaknak kötelező a részvétel! Remélem, ez csak egy vicc” – ezekkel a szavakkal kommentálta a Facebookon valaki a hírt, hogy egy egyetemista poénból szimpátiatüntetést hívott össze Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mellett. Az eset megmutat valamit abból, hogyan és mire lehet használni a közösségi médiát, és hogy egy poén mennyire függ annak kontextusától.
De ne szaladjunk ennyire előre.
Ennek a Facebook-eventnek ugyanis múltja van. Október közepén készítője születésnapi buliként hirdette meg, valahogy úgy, ahogyan az alábbi képen is látható:
A Symbol-béli buli hatalmas sikert aratott a készítő ismerősei körében: röpke egy óra alatt legalább harminc bejegyzés született az esemény falán, mint például:
- a buli anyagi részét természetesen én menedzselem, így a pénzeket nálam tessék befizetni!
- kizárólag húszezreseim vannak, kevesebbet nem tudok adni
- megsértelek, ha többet adok a buliba?
- hát én jövök, ha anyám elenged :SSS
- olyat lehet, hogy egyedül megyek, de többet fizetek mintha jöttek volna velem barátok?
- figyu, piát mennyire lehet becsempészni? bent biztos nagyon drága :(
- Petikém, ez az este csak Rólad szól, ne foglalkozz a pénzzel...
- egyszer van születésnapod, a pénzt nem sajnálom egy drága barátomtól, úgyhogy remélem az is megfelel, ha én átutalom neked EURO-ban.
- gyerekek, állom a bulit. problem?
Ha a Szabad Földben jelenne meg a cikk, azt írnám: vették a lapot.
De hogy mégis miért kellett a sikeresnek induló eseményt alapjaiban megváltoztatni, arról meséljen az ötletgazda: „Éppen nagyon unatkoztam, meg hát eléggé megirigyeltem a Közgáz Gólyabál népszerűségét, úgyhogy csináltam én is egy eventet, ahol a születésnapom alkalmából meghívtam minden cool arcot a Facebookról a Symbol nevű szórakozóhelyre egy hatalmasat bulizni. És bár már ezzel is felkerültem a Subbára, mégsem jöttek nagyon a partyarcok, 40 attend környékén megállt a dolog. Befürödni azért mégse akartam, a Symbol bérlése is viszonylag drága, úgyhogy valamit ki kellett találnom” - göngyölítette fel a sztorit a Mandinernek Penderik Péter.
„Közben a múlt héten jött a nagy gazdaságpolitikai fordulat, a kormány tűzszünetet kötött abban a bizonyos szabadságharcban, Matolcsy miniszter pedig – határozott kiállása ellenére – azóta is csúnya, orv, sokszor megalapozatlan vádaskodásokkal kénytelen szembenézni. Ebben a küzdelmében sajnos egyre inkább magára marad, a támogatásra láthatóan nagyobb szüksége van, mint valaha. Úgyhogy át is neveztem a symbolos Facebook-eventet” – a munka többi részét már azok a blogok végezték, akik valamiért nyilvánosságot biztosítottak a tréfának. A Kettős mérce blog Facebook-oldalán, a Vastagbőr pedig egy posztban emlékezett meg az eseményről – de ez mind eltörpül ahhoz képest, hogy az ATV külön hírt szentelt az ügynek híradójában (15:02-től).
Mi a konklúzió az esemény gazdája szerint? „Az egész persze csak tréfa, annak viszont elég jó. Alig egy nap alatt több mint 120-an csatlakoztak és pillanatok alatt elindult a kommentháború is, kitűnő délutáni szórakozás a legjobb hozzászólásokat olvasgatni. De a legviccesebb a dologban mégis az, hogy egy ilyen kis tréfa milyen indulatokat képes kiváltani, mekkora hisztériát tud kelteni a Facebook öntudatos felhasználói körében – elég ránézni bármelyik posztra az esemény falán. Igazság szerint nem számítottam arra, hogy így alakul, de az most már tuti, hogy emlékezetes marad a 22. születésnapom” – válaszolt a Mandinernek a kamutüntetés szervezője.
Persze nem mindenkit sikerült átverni. „És itt mi lesz? Mind a 100 emberhez oda fog menni a Sebestyén Balázs egy pezsgővel, röhögve, hogy de hülyék vagytok gyerekek?” – látta meg a lényeget egy felhasználó. „Új vagyok itt, lájkolni az ilyet nem lehet? A legnevetségesebb amiről valaha hallottam. Kicsit beteg vagyok, de lehet, hogy kiugrom röhögni egyet a Kossuth térre. SZÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁNALMAAAAAAAAAAS” – fogalmazta meg véleményét a közösségi portál egy másik felhasználója. De természetesen akadt olyan is, aki elismerő szavakkal nyilatkozott az esemény kapcsán: „Reggel úgy döntöttem, hogy én is a simplicity elve alapján fogom élni az életemet. Azóta sokkal boldogabb vagyok. Köszönöm Neked, Gyuri!”
A hisztériáról és az indulatokról pedig csak annyit: nemcsak az ilyenkor kötelezően megjelenő fanyalgó és vicceskedő megjegyzések jöttek az üzenőfalra, egyesek a szólásszabadság jegyében már jelentenék is az eseményt a Facebooknál, mások pedig egyenesen golyószóróval mennének (ellen)tüntetni. A TV2 Naplójában erre azt mondanák: Magyarország, 2011. Mi inkább megiszunk egy sört Petivel, olvasóinknak pedig felkínáljuk a Mokka klasszikus válaszait:
1 - Igen
2 - Nem
3 - Demokrácia