Okkal feltételezzük, hogy a Freedom House-nál nem a Mandiner bloggal kelnek és fekszenek, de ebből sértődés biztosan nem lesz. Hogy miért citáljuk ide megint az intézetet? Azért, mert az Egyesült Államok külügyi helyettes államtitkára, Thomas O. Melia, az amerikai képviselőház külügyi bizottságában a minap tévesen tájékoztatta az ottani honatyákat a magyar médiaszabályozásról, és azért, mert Thomas O. Melia 2005-től 2010-ig a Freedom House ügyvezető igazgatója volt. Arra gondolunk – talán okkal –, hogy ma is tartja a kapcsolatot korábbi kollégáival, hovatovább elképzelhető, hogy mielőtt szerdai képviselőházi beszédét megírta, Magyarországra vonatkozó információit a Freedom House segítségével vagy anyagaiból frissítette. De ha nem így volt, az FH-nak mint az igazság globális lángoszlopának utólag akkor is illő lenne odasúgnia, hogy amit a kiegyensúlyozott tájékoztatásra vonatkozóan mondott, az nem igaz. Mert az már a sajtószabadságról szóló éves jelentésükben sem volt igaz.
Amit Thomas O. Melia mondott, azt a Freedom House május elején kiadott globális jelentése is a szemünkre veti, csak kicsit más szavakkal. A Freedom House Press Freedom in 2010: Signs of Change amid Repression című nemzetközi körképe szerint „az új törvények jelentős bírságokat írnak elő kiegyensúlyozatlan vagy 'erkölcstelen' tájékoztatásért.” [„The new laws (…) prescribe large fines for unbalanced or 'immoral' reporting.”]
Melia beszédében ugyanezt így fogalmazta meg: „…a testületet (értsd: a Médiatanácsot - a szerk.) felhatalmazták, hogy rendeleteket adjon ki, és hogy kemény – 950 ezer dollárig terjedő – bírságokat rójon ki, ha egy tudósítást 'kiegyensúlyozatlannak' vagy az 'emberi méltóságot' sértőnek talál.” [„…the board has been given the power to issue decrees and impose heavy fines – up to $950,000 – for news coverage it considers "unbalanced" or offensive to "human dignity".”]
Újra leírjuk: nem igaz, hogy a Médiatanács a kiegyensúlyozottság megsértése miatt bírságolhat. Nem bírságolhat.
Először is a magyar hatóság csak akkor foglalkozik a kiegyensúlyozottság kérdésével, ha van olyan panaszos, aki a problémás műsorrész után 72 órán belül írásban a médiaszolgáltatóhoz fordul, de kérésére a kiegyensúlyozó álláspontot a tévé vagy rádió nem közli, és ezért a kérelmező hatósági eljárást kezdeményez.
Másodszor, ha a hatóság döntése szerint valóban sérült a tájékoztatás kiegyensúlyozottsága, a büntetés akkor is csak az lehet, hogy a médiaszolgáltatónak közzé kell tennie a hatósági döntést vagy az ebben meghatározott közleményt, vagy pedig lehetőséget kell adnia a kérelmezőnek, hogy az álláspontját kifejezésre. Se bírság, se más szankció nem jöhet szóba.
Ráadásul a kiegyensúlyozottság követelménye sem a (nyomtatott vagy online) sajtótermékekre, sem a lekérhető médiaszolgáltatásokra nem vonatkozik, csak olyan anyagokra, amelyeket műsorrend alapján, egyidejűleg lehet megnézni vagy meghallgatni (azaz a televízió- és rádióadásokra).
A valótlanság pedig nem lesz igaz attól, hogy állandóan ismételgetik. Hogy az amerikai kormány és képviselőház félretájékoztatott tagjainak ki és mikor mondja el ezt, azt nem tudjuk. A Freedom House és Thomas O. Melia biztosan nem.