A mai Magyar Nemzet előkelő helyen, a lap harmadik oldalán található negyedkolumnás cikkben fejtegeti, hogy az Index nem veszi komolyan a jogszabályokat, mivel nem törli a blog.hu alatti, a szerző szerint erőszakra buzdító hozzászólásokat. A nagy sajtótörténeti együttállások közé fog bevonulni, hogy a Népszava publicistája, Lévai Júlia is pont ma találta meg magának a kommentelőket, igaz, ő a saját internetes oldalukon olvasható rasszista megnyilvánulások miatt kesereg.
A kommentek miatti piszkálódás és szörnyülködés az esetek 98%-ában kicsinyes és értelmetlen időtöltés. Ugyanezek a vélemények kávéházi vagy kocsmai beszélgetésekben is elhangzanak, mégsem követeli senki a főpincértől vagy a kocsmárostól, hogy vágjon rendet a vendégek gondolatai (mondatai) között.
Akárcsak a nyomtatott sajtónál az olvasói levelek, úgy az online médiában a kommentek esetében is nagyon világosan elválik a szerkesztői és a felhasználói tartalom: előbbi az adott orgánum felelőssége, az utóbbi viszont a hozzászólóé. Lehet persze moderálni, ha valaki úgy látja jónak, de ez egyrészt rengeteg erőforrást emészt fel, másrészt nem lehet egyértelmű határvonalat húzni, így állandó lesz a vita a moderációról.
A Magyar Nemzet cikkében a szerző ráadásul keveri az Index fórumot a blog.huval. Való igaz, hogy mindkettő az Inda-Labs Zrt. (azaz többé-kevésbé az Index) szolgáltatása, de terribad példaként felsorolt hozzászólásai a blog.hu alatt születtek, míg a cikk az Index Fórum felhasználási feltételeiből idéz. A blog.hu is rendelkezik hasonlóval, de ott külön kihangsúlyozzák, hogy a moderálás a blogger hatásköre, ők nem vállalnak felelősséget érte:
Az Ekertv. 7.§ (3) bekezdése alapján a Szolgáltató nem köteles a blogok moderálására, tartalmuk ellenőrzésére, szerkesztésére, azaz a közvetítő szolgáltató nem köteles olyan tényeket vagy körülményeket keresni, amelyek jogellenes tevékenység folytatására utalnak, tehát nem köteles a felhasználók által feltöltött tartalmak előzetes ellenőrzésére vagy monitorozására.
Jogsértő tartalom bejelentésére használd a kifogas@blog.hu email-címet.
Agresszív/szalonképtelen hozzászólásokat akár a Mandinerről is lehetne idézni, de nem hinném, hogy ezek nagyobb fenyegetést jelentenének, mintha élőszóban hangzanának el. Trollkodni emberi dolog (s ezt valóban bátorítja a névtelenség leple), a napi több ezer hozzászólás gyomlálgatása messze nem hozna akkora eredményt, mint amennyi munka lenne velük (természetesen az egyértelműen a btk.-ba ütköző megnyilvánulásokat kérésre eltávolítjuk). Nálunk is felvetődött, hogy jó lenne áttérni a Facebook-alapú hozzászólás-kezelésre – majd egy külön posztban leírom, hogy a tapasztalatok alapján miben látom a facebookos kommentelés kudarcát.