Íme, Robert Hinnieser Cornelius philadelphiai vegyészmester: 172 éve néz szembe az utókorral. Ez az első feljegyzett portréfotó: 1839-ben készült, a kísérletezgető Cornelius önmagát örökítette meg a családi üzlet előtt. És mit tudunk a többi első fotóról a fényképezés történetében? Kiderül az alábbi videóból.
A francia Nicéphore Niépce 1793-tól kezdett kísérletezni a fény leképezésével, de csak 1826-ból maradt fenn a ma világszerte az első fotónak tartott alkotása, amely néhány háztetőt ábrázol Saint-Loup-de-Varennes községében. Niépce heliográfiának, napírásnak nevezte tevékenységét.
Aztán jöttek Daguerre képei, az első emberábrázolások, az első színes fotók, és eljött a fotózás aranykora, amelynek hazai időszakáról szép emléket állít a most is napról napra bővülő Fortepan-gyűjtemény. És mára eljött a fényképtömegek lázadása, a digitális fotózás világszintű elterjedése.
A lenti videó viszont a napírók úttörőinek állít emléket. „Mehr Licht!” - sóhajtotta Goethe halálos ágyán 1832-ben, egy időben a fotózás hajnalával. S lőn.
Bónuszként pedig itt egy fotó az ifjú Theodore Rooseveltről, a későbbi amerikai elnökről gatyában és fejkendőben.