Mint azt már megírtuk, és mint az már valószínűleg olvasóinknak és kommentelőinknek is feltűnt: július 2-a óta kicsit megváltozott a Mandiner.hu és a blog külseje. Ezzel párhuzamosan elindítottuk Globál névre keresztelt új rovatunkat, melyben a világsajtó legjavából szemezgetünk eredeti nyelven, napról napra. Szabó Ákos kollégánk összefoglalta a mai termést:
Ezen a héten elsőként a berlini alternatív baloldali Die Tageszeitungból szemeztünk. Itt Gabrielle Lesser ír az új lengyel elnök hatásáról az EU politikájára. Arra hívja fel a figyelmet, hogy Bronislaw Komorowski Lengyelországa egy új weimari háromszög alapjává válhat: a lengyelek a világgazdasági válságban kifulladó német-francia duó segítségére siethetnek és együtt hárman újra az EU mozdonya lehetnek.
A Guardianból szintén egy, a lengyel elnökválasztásról szóló cikket választottunk. A baloldali brit újságban Kamil Tchorek azt írja, az elnökválasztáskor a lengyelek számára a döntés az uniótól tartott távolságról és a gazdaságról szólt: a konzervatív Jog és Igazságosság üzleti szemszögből nézve valójában pedig baloldali.
Az óceán túlsó partján Anne Applebaum a liberális Washington Postban Bajban a demokrácia címmel fejti ki azt, hogy noha Irak nem változott varázsütésre Svájccá, az Egyesült Államoknak nem szabad feladnia harcát a demokrácia terjesztésére. Leírja, ez mindenütt elfogadott norma a nagybetűs Nyugaton, egyáltalán nem tekinthető kizárólagosan neokonzervatív fogásnak.
Thomas Sowell a konzervatív Townhallban már az amerikai belpolitikát boncolgatja: azt panaszolja, hogy a demokraták felelőtlen költekezéseik után mindig ráveszik a republikánusokat, támogassák - és így kétpárti együttműködéssé tegyék - az ezt követő adóemeléseket. Sowell szerint most is ez történik és így a baloldal Télapót játszhat, míg a konzervatívok a maffia verőlegényének szerepét veszik fel.
Végül egy magyar vonatkozású írás a New York Times-tól a magyar filmipar előretöréséről. Pontosabban arról a jelenségről, hogy egyre gyakrabban jönnek hazánkba forgatni a hollywoodi studiók. Bemutatja az ehhez vezető törvényeket, de felhívja a figyelmet arra is, hogy miért jött ebből a szempontból kapóra a válság Magyarország számára.