Több forrásból úgy értesültünk, hogy országszerte nagy a forgalom a szülészeteken. Hetek óta téma ez a kismama blogokon. A jelenség sajnos csak átmeneti. Szülész-
A szombattól született gyerekekre új családtámogatási rendszer vonatkozik. A gyes maximum két évig jár az eddigi három helyett. A tgyás és a gyed minimum egy évi munkaviszony után igényelhető, az eddigi 180 nap helyett és maximum két évig folyosítható, igazodva az előzetes biztosítotti jogviszony időtartamához. (Ha ez csak 15 hónap, akkor addig jár a gyed.)
A támogatási rendszer változásai sok magyar családot érintenek hátrányosan és súlyosan. Nem nehéz megjósolni, milyen azonnali hatással lesz ez a magyarok gyermekvállalási kedvére. A később jelentkező következmények sokrétűek lesznek. A kilencvenes években leépített bölcsődei és óvodai hálózat amúgy is túlzsúfolt. A munka világába hamarabb visszailleszkedni kényszerülő szülők néhány év múlva jelenhetnek meg a munkaerőpiaci statisztikákban, csúnya szóval többletként. A költségvetés kétségtelenül jól jár, de lehet-e puszta költségvetési számként nézni az emberi életre? (Bokros Lajos bukása és Bauer Tamás marginalizálodása erre ad egyfajta választ.) Egy biztos, a szocpol tavalyi megszüntetése után újabb elemei változnak a Kádár-korból örökölt és akkor csúcsra járatott magyar családtámogatási rendszernek. Az alakuló kormány napokon belül nyilatkozni kényszerül, mi a szándéka ezen a területen. Addig is a Nagycsaládosok Országos Egyesületének honlapján böngészhetjük az európai példákat.
A gyermekvállalási hajlandóság és az anyagi helyzet összefüggését vizsgálva elgondolkodtató az a tény, hogy a nyugat-európai országok is súlyos demográfiai válságba kerültek. Magyarország demográfiai helyzete sem csak a családtámogatás mértékétől függ. Ez azonban aligha vigasztalja majd azokat a családokat, akik kevesebb támogatáshoz jutnak a Bajnai-kormány jogszabály módosításai miatt.
A KSH adatait átlagolva hozzávetőleg május 1-én csökken 10 millió alá Magyarország népessége. Másnap anyák napja.